شاخص ترس و حرص (Fear and Greed Index) چیست؟

شاخص ترس و حرص و طمع ‌اولین بار توسط CNNMoney برای اندازه گیری دو احساس اصلی که بر نحوه‌ی عملکرد و معاملات سرمایه‌گذاران حاضر، تاثیرگذار است، ایجاد شده است. این معیار به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه اندازه‌گیری می‌شود و از نظر تئوری از این شاخص می‌توان برای سنجش قیمت سهام بازار استفاده کرد.

چرا باید شاخص ترس و حرص را اندازه‌گیری کنیم؟

رفتار بازار ارزهای دیجیتال بسیار احساسی است. زمانی که بازار صعودی می‌شود مردم دچار حرص و طمع می‌شوند و FOMO (ترس از دست دادن دارائی) را دارند. و زمانی که با کندل‌های قرمز (Candlestick) رنگ مواجه می‌شوند سریعا تحت تاثیر قرار می‌گیرند و ارزهای خود را می‌فروشند (کندل‌های قرمز رنگ نشانگر نزولی بودن قیمت یک ارز و کندل‌های صعودی رنگ نشانگر صعودی بودن قیمت یک ارز است.) ما با بیان شاخصه‌ای به نام شاخص حرص و ترس سعی داشتیم تا شما را از این قبیل هیجانات مطلع کنیم و موجب آگاهی بخشی به شما عزیزان شویم.

در اینجا دو فرضیه‌ی ساده وجود دارد که بعضی ازسرمایه‌گذاران با در نظر گرفتن این دو مورد سعی در پیش‌بینی بازار دارند. اما عده‌ای هم این فرضیه را رد می‌کنند و معتقدند که این استراتژی بجای اینکه افراد را به خرید و نگهداری تشویق کند، افراد را به سمت زمان‌بندی بازار ترغیب می‌کند. این فرضیه‌ها به شکل زیر هستند:

  1. ترس شدید معامله گر که نشانگر نگرانی بیش از حد معامله گر از ترید کردن است. این بهترین فرصت برای خرید به شمار می‌رود.
  2. زمانی که معامله‌گر از دریافت ‌سود‌های متوالی از بازار خشنود است و دچار حرص و طمع شده می‌توان نتیجه گرفت بازار قصد اصلاح روند صعودی اش را دارد و بهترین زمان جهت فروش ارز دیجیتال است.

بعنوان مثال برای درک بهتر مطلب ما نمودار شاخص ترس و طمع  را تجزیه و تحلیل می‌کنیم. در اینجا اعداد از ۰ تا ۱۰۰ تقسیم بندی می‌شوند. عدد صفر به معنی “ ترس زیاد از معامله کردن ” و عدد صد به معنی “طمع بسیار زیاد نسبت به بازار”  و عدد پنجاه، خنثی است.

fear-and-greed-index

سوالات متداول درباره شاخص ترس و حرص

شاخص ترس و طمع چیست؟

شاخص ترس و طمع راهی برای سنجش تحرکات بازار مالی و قیمت مناسب آن است. این نظریه بر این منطق استوار است که ترس بیش از حد قیمت را پایین می‌آورد و حرص و طمع بیش از حد تأثیر معکوس دارد.

ترس و حرص چگونه محاسبه می شود؟

شاخص ترس و طمع، به چند عامل مختلف بستگی دارد. این  عوامل به شرح زیر هستند:

  • مومنتوم قیمت سهام
  • قدرت قیمت سهام
  • وسعت قیمت سهام
  • تقاضای اوراق با سود کم
  • نوسان بازار

ترس و حرص چگونه بر تصمیم سرمایه‌گذاران تأثیر می‌گذارد؟

بسیاری از سرمایه گذاران احساسی هستند و ترس و حرص دو احساس غالب بر سرمایه‌گذاران است. به گفته برخی محققان ، حرص و ترس می‌تواند باعث شود تصمیمات درست عقلانی را کنار بگذاریم و تغییرات هیجانی در روند معاملات خود ایجاد کنیم. وقتی صحبت از انسان و پول می‌شود ، ترس و حرص می‌تواند محرک‌های قدرتمندی باشد.

چگونه می توانید بر ترس و حرص در معاملات غلبه کنید؟

بهترین راه برای غلبه بر ترس و حرص و طمع در معاملات این است که یک استراتژی و هدف معین برای برنامه‌ی معاملاتی خود داشته باشید و برای سود گرفتن از بازار هم تارگت و هدف تعیین کنید و زمانی که به حد کافی از معاملات خود سود دریافت کردید، معامله را بببینید و درگیر حرص و ترس بازار مالی نشوید.چون هرگونه حرص بدست آوردن سود بیشتر می‌تواند مانع از تفکر درست در مورد تصمیم‌گیری‌های صحیح گردد.