آخبار ارزهای دیجیتال | رابکس

آخرین خبرهای بیت کوین و ارز دیجیتال را با ما دنبال کنید.

بازار نفت و بیت کوین | آنچه بازار نفت درباره «پناهگاه امن» بودن بیت کوین می‌گوید.

نویسنده : Mohsen.Honarvar

19

زمان مطالعه :

اخبار ارزهای دیجیتال

20اسفند1398|00:15

بازار نفت و بیت کوین | ناآرامی‌های اقتصادی و مالی در روز دوشنبه به فرای بورس رفت و کالاهای مصرفی و حتی بازارهای بیت کوین را هم به هم ریخت.

۱. بازار نفت و بیت کوین

بازار نفت و بیت کوین | علی خدری (Ali Khedery)، مشاور ارشد سابق شرکت Exxon در خاورمیانه و اکنون مدیرعامل شرکت دراگون ونچرز (Dragoman Ventures) در ایالات متحده، می‌گوید: “من فکر نمی‌کنم اکنون هیچ دارای ایمن وجود داشته باشد – به جز پول نقد دلار آمریکا”.

در حالی که قیمت بیت کوین نزدیک به 10 درصد در آخر سقوط کرد، عربستان سعودی بخاطر آنکه روسیه از حمایت از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای کاهش تولید نفت خودداری کرد، قیمت صادرات نفت خود را کاهش داد. متخصصان هشدار می‌دهند كه قرنطینه‌های كروناویوس به معنی كمتر شدن اتومبیل‌های در جاده و در نتیجه کند شدن چرخ‌های اقتصاد و تقاضای کمتر برای نفت است. ویروس کرونا تقریبا بر روی هر چیزی، از بازار بورس و ارز های دیجیتال تا بازار نفت تاثیر گذاشته است. 

مت اسمیت (Matt Smith)، مدیر تحقیقات کالاها در ClipperData، وضعیت فعلی بازار نفت را به عنوان یک بازاری توصیف می‌کند که در آن کالا (در این جا نفت) بیش از حد عرضه شده است (oversupplied). بازاری که در آن عربستان سعودی یک حرکت رادیکالی و شدید سعی دارد تا روسیه را به سر میز مذاکره برگداند.

اسمیت می‌گوید که پیكربندی مجدد زنجیره‌های تأمین (مثلا تبدیل بیتکوین به دارایی و کالای با ارزش و فروش آن کالا بجای فروش خود نفت) برای قایق آمدن بر چنین بازار اشباع شده‌ای برای دولت‌ها کار بسیار بسیار دشواری است. اگرچه به نظر می‌رسد که کشورهایی مانند ایران به صنعت استخراج بیت کوین و تبدیل انرژی ارزان به دارایی‌های جهانی علاقه دارند، اما هم اسمیت و هم خدری بر روی این موضوع که بازار بیت کوین به این زودی‌ها نمی‌تواند به عنوان یک جایگزین جدی (مثلا برای بازار نفت) مطرح شود اتفاق نظر دارند.

۲. بازار نفت و استخراج بیت کوین

اسمیت می‌گوید: «در مواقع بحران، همه بازارها با هم همبستگی دارند و بنابراین پناهگاه امن خواندن بیت کوین در این شرایط بحث برانگیز خواهد بود.»

بعلاوه، یکی از اپراتورهای (بدون نام) فارم‌های استخراج بیت کوین در ایران می‌گوید که بسیاری از فعالیت‌های استخراج بخاطر برخی از موانع تنظیمی دولت مانند هزینه برق یارانه‌ای از حرکت بازداشته شده است. این موضوع درست است که می‌توان از انرژی مازاد برای ایجاد بیت کوین و خلق دارایی باارزش‌تری استفاده کرد، اما تاکنون به نظر نمی‌رسد که اعضای اوپک این گزینه را به عنوان گزینه اول و اولویت خود انتخاب کرده باشند.. در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از این که هیچ دولتی استخراج بیت کوین را به عنوان جایگزینی برای بازار نفت (تبدیل نفت و انرژی به بیت کوین بجای فروش مستقیم نفت) خود انتخاب کرده باشد وجود ندارد. بازار نفت و بیت کوین

خدری می‌گوید: “«با این وجود اگر بازار نفت به سقوط خود ادامه دهد، کشورهای زیادی را مانند عراق و ونزوئلا تحت تاثیر قرار خواهد داد.».”

۳. گاو یا خرس؟

با وجود همه‌ی این موضوعات، گاوهای بیت کوین آرام باقی مانده‌اند. اویچال گارگ (Avichal Garg)، بنیانگذار Electric Capital در توییتی نوشته است که «بیت کوین در آینده به پناهگاه امن تبدیل خواهد شد.» توور دیمستر (Tuur Demeester)، یکی از سرمایه گذاران بازار بیت کوین انتظار دارد هرج و مرج گسترده بازار تسلط (dominance) بیت کوین بر مبادلات را افزایش دهد.

دمیستر می‌گوید: «آنچه شما در یک دوره بحرانی می‌خواهید، گزینه‌های مختلف است. شما به یک دارایی‌ای که نقد است جذب می‌شوید. … عده‌ای هستند که مجبور به فروش [بیت کوین] می‌شوند. اما در کل ما در یک بازار [بیت کوین] بسیار سالم قرار داریم. »

به همین ترتیب، گابور گوربكس (Gabor Gurbacs)، مدیر استراتژی‌های دارایی دیجیتال در VanEck / MVIS، می‌گوید كه اتخاذ استراتژی بیت کوین به نفع هر کشوری است که به شدت درگیر بازارهای انرژی (نفت) است.

گورباكس: «در حالی که در حال حاضر سیستم نفتی مسلط باقی مانده و دلار آمریكا از سایر ارزها عملکرد بهتری دارد، كشورهای مستقل به طور فزاینده‌ای به دنبال جایگزین‌هایی برای آن‌ها هستند. یک فروشگاه تمام عیار از ارزش هنوز.» او افزود: «این موضوع که بیت کوین به عنوان پناهگاه امن می تواند عمل کند هنوز نمی‌تواند رد شود. چرا که این طلای دیجیتال هنوز بسیار جوان است و به بلوغ کامل خود نرسیده است.»

در ماه ژانویه، در مجمع جهانی اقتصاد شایعاتی مبنی بر اینکه برخی کشورها به طور فعال به دنبال ارزهای جایگزین برای تسویه معاملات بازار انرژی هستند وجود داشت. اما شرکت کنندگان این انجمن، بیت کوین را بسیار جوان و سیستم های فیات جایگزین دیگر را یک جایگزین ضعیف برای دلار، حداقل تا الان، می‌دیدند.

خدیری: «روسها و چینی ها سالهاست که برای یافتن چنین جایگزینی تلاش می‌کنند. و ظاهرا تا کنون همیشه شکست خورده‌اند.»

منبع :‌ کوین‌دسک

پیوست – گاوها و خرس‌ها

احتمالا تاکنون دو اصطلاح bullish و bearish را بسیار شنیده باشید. این دو اصطلاح هم در بازار بورس و هم در بازار ارزهای دیجیتال بسیار استفاده می‌شود. اما منطور از آن‌ها چیست؟

گاو در برابر خرس - خوشبین و بدبین

گاو در برابر خرس – خوشبین و بدبین

گاوها و بازار گاوی – bulls and bullish market

bullish از ریشه کلمه bull می‌آید. bull به معنی گاو نر است. از آنجایی که شاخ‌های گاو نر رو به بالا است این عبارت روند صعودی بازار را نشان می‌دهد. این اصطلاح نشان از بازاری است که در آن سرمایه گذاران به بازار اعتماد دارند و به امید افزایش قیمت و سود در آینده یا سرمایه‌های خود را در آن بازار نگه می‌دارند و یا سرمایه‌گذاری خود را افزیاش می‌دهند. در این نوع بازار خریداران، قدرت و کنترل بازار را در اختیار دارند. 

اما منظور از اصطلاح «گاوها» یا به عبارت بهتر گاوهای نر، سرمایه گذارانی است که به سهام (یا ارز دیجیتال خود) باور و امید دارند. گاوها نشان سرمایه‌گذاران موفق و امیدوار است. این دسته از سرمایه‌گذاران نسبت به سایر افراد ریسک‌پذیرتر هستند.

خرس‌ها و بازار خرسی- bears and bearish market

به طور مشابه، اصطلاح bearish از ریشه کلمه bear می‌آید. این کلمه به معنای خرس است و نشان از بازاری ایستا و بدون حرکت می‌دهد. منظوری از بازار خرسی بازاری است که روند آن یا ثابت و یا نزولی است و به سمت پایین حرکت می‌کند. ترس، بدبینی و بی‌اعتمادی سرمایه گذاران به روند کنونی بازار از ویژگی‌های چنین بازاری است. در این نوع بازار فروشندگان، قدرت و کنترل بازار را در اختیار دارند. 
“خرس ها” بر این نکته اعتقاد دارند که ممکن است قیمت سهام با افت مواجه شود. خرس نماد سرمایه گذاران شکست خورده و ناامید است.

اما منظور از اصطلاح «خرس‌ها» سرمایه گذارانی است که امیدی به سهام (یا ارز دیجیتال خود) ندارند. گاوها نشان سرمایه‌گذاران شکست‌خورده و ناامید است.

به این مقاله امتیاز دهید :

برچسب های مرتبط :
اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی

دسته بندی بلاگ

قیمت لحظه ای ارز دیجیتال

پربازدید ترین خبرها

جنسلر : SEC نمی‌تواند برای رمزارزها محدودیت ایجاد کند، اما کنگره می‌تواند.

تلگرام تمامی ادعاهای کمیسیون بورس را در مورد توکن گرام رد کرد!

بانک مرکزی روسیه اعلام کرده از ممنوعیت ارزهای دیجیتال حمایت خواهد کرد.

شرکت بزرگ ویچین (VeChain) هک شد!

چه تعداد کاربر با احراز هویت اجباری بایننس از دست رفت

حفظ روند نزولی قیمت بیت کوین پس از برگشت به قیمت 7600 دلار

علی بابا انجمن بلاک چین (blockchain) خود را امن تر و سریع تر میکند.

مطالب خواندنی

دوج کوین و اتر در لیست ده کلمه برتر جستجوی گوگل
دوج کوین و اتر در لیست ده کلمه برتر جستجوی...
افزایش فروش زمینِ مجازی در Metaverse
افزایش فروش زمینِ مجازی در Metaverse

ارزهای دیجیتال در یک نگاه

بیت کوین

بیت کوین

اتریوم

اتریوم