بیت کوین و طلا | قیمت طلا به کمترین مقدار خود از سال ۲۰۱۳ تا کنون رسید، اتفاقی که باعث شد بیت کوین به طلا شبیه‌تر به نظر آید.

قیمت-طلا-به-کمترین-مقدار-خود-از-سال-۲۰۱۳-تا-کنون-رسید،-این-در-حالی-است-که-بیت-کوین-استوار-باقی-مانده-است.

بیت کوین و طلا | بیت کوین (BTC) با لمس کمترین مقدار قیمتش در یک ماهه اخر خود، هفته سختی را پشت سر گذاشت. اما در بازارهای طلا، شرایط بدتر بود. معامله گران شاهد کمترین مقدار قیمت طلا در هفت سال اخیر بودند.

براساس داده‌ها ، نرخ تبدیل طلا به دلار یا XAU / USD در تاریخ 29 فوریه (10 اسفند)، بدترین ۲۴ ساعت خود را از سال ۲۰۱۳ تا کنون تجربه کرد. 

قیمت طلا ۵ روز پس از آنکه افراد بخاطر کروناویروس اقدام به فروش دارایی‌هایشان با قیمتی پایین‌تر کردند، ۷ درصد کاهش یافت. در نتیجه این کاهش بیت کوین و طلا حداقل در یک دوره هفت روزه شبیه به یکدیگر رفتار کردند.

طی پنج روز گذشته، طلا به طرز گسترده‌ای بخاطر شیوع مداوم کروناویروس و اثرات آن بر روی بازارهای سنتی (فروش دارایی‌ها توسط افراد با قیمتی پایین‌تر) تحت تاثیر قرار گرفت. بین 24 فوریه تا 29 فوریه، نرخ تبدیل طلا به دلار یا XAU / USD در کل 7.3 درصد کاهش را تجربه کرد.

عملکرد شکننده این فلز کمیاب در این چند روز باعث شد تا طلا به موازات و در رده‌ی “طلای دیجیتال”، یعنی بیت کوین قرار گیرد. بیت کوین نیز در هفته‌ی مشابه شاهد کاهش 9 درصدی ارزش خود بود.

نمودار قیمت طلا تا به امروز
نمودار قیمت طلا تا به امروز – منبع : TradingView

همانطور که Cointelegraph گزارش داد، پس از بازگشت دوباره از پایین ترین نرخ 4 هفته ای 8،450 دلاری، بزرگترین ارز دیجیتال به قیمت میانگین پیش بینی شده خود بازگشت و از آن زمان تلاش کرده است تا میانگین متحرک 200 روزه خود را نزدیک به 8،800 دلار حفظ کند.

در حالی که طلا در یک بازار سهام سرنگون شده استوار باقی ماند، طرفداران این فلز گرانبها دلیلی برای جشن گرفتن پیدا کردند. پیتر شیف (Peter Schiff)، از منتقدان و شکاکان نه چندان معروف بیت کوین، از این فرصت برای زیر سوال بردن این ادعا که «بیت کوین هم می‌تواند مانند طلا در شرایط ناپایدار بازارها به عنوان یک پناهگاه امن برای حفظ ارزش دارایی‌ها عمل کند» استفاده کرد.

پیتر شیف: طلا «ناتوان نیست»

به گزارش رابکس و به نقل از کوین‌تلگراف، شیف در حالی که تصدیق می‌کند چنین کاهش زیادی در قیمت «بسیار نادر» است اما همچنان بر سر این موضوع که طلا ارزش دارایی را حفظ می‌کند باقی مانده است.

او در توییتر خود در روز جمعه نوشت: «کاهش 4 درصدی امروز طلا یک حرکت بسیار نادر در طول یک روز است. اما این اتفاق گاهی اتفاق می افتد.»

با این حال، یک افت 4 درصدی در بیت کوین کاملا رایج است. کاهش ارزش طلا در امروز نمی‌تواند این موضوع که طلا یک پناهگاه امن برای ذخیره ارزش دارایی‌ها در بلندمدت است را نقض کند.

تمامی حرف شیف آن است که صرفا بخاطر مشابه شدن طلا و بیت کوین در یک دوره زمانی کوتاه (کاهش 7 درصدی طلا و 9 درصدی بیت کوین در طول یک هفته) نمی‌توان نتیجه گرفت که این دو دارایی می‌توانند مشابه یکدیگر و به مثابه یک پناهگاه امن برای ذخیره ارزش دارایی‌ها در نظر گرفته شوند. علاوه بر این درست است که کاهش 7 درصدی قیمت طلا بی‌سابقه و بسیار نادر است، اما این موضوع هم باعث نمی‌شود که طلا دیگر پناهگاه امنی نباشد.