کرونا و کاهش قیمت بیت کوین، بازارهای جهانی تحت تاثیر کروناویروس.

ویروس کرونا و تاثیر آن بر سهام ایالات متحده و روند رو به رشد بیت کوین. منطقه امن برای سرمایه‌گذاری نامعلوم است!

گسترش ویروس کرونا (coronavirus) ترس و وحشت جدیدی را در بین سرمایه‌گذاران انداخته. همین موضوع باعث شده تا افراد سهم و اوراق خود در بورس را بفروشند و به سمت دارایی‌های مطمئن‌تری مانند طلا و اوراق بهادار خزانه داری (که بدون ریسک است) بروند. تا کنون کرونا به 47 کشور وارد شده، بیشتر سفرها و پروازها کنسل می‌شوند و حمل و نقل‌ها و تجارت با تاخیر مواجه شده‌اند. ز و بازار بورس از مباحث داغ امروزه‌ی سرمایه‌گذاران است.

سهام ایالات متحده برای ششمین روز پی در پی سقوط کرد. در این حین طلا تغییرات کمتری را تچره کرد. قیمت بیت کوین نیز در کنار سایر ارز های دیجیتال مانند اتریوم با رشدی 1.4 درصدی به 8902 دلار صعود کرد. ویروس کرونا و کاهش قیمت بیت کوین و بازار بورس از مباحث داغ امروزه‌ی سرمایه‌گذاران است.

یک. تحلیلگران چه می‌گویند

تحلیلگران شرکت وال استریت گلدمن ساکس روز پنجشنبه در گزارشی هشدار دادند که این ویروس می‌تواند با مختل کردن زنجیره‌های تأمین کارخانه‌ها، تقاضای صادرات و در نهایت خروجی اقتصادی چین، ایالات متحده و کشورهای دیگر را تحت تاثیر قرار بدهد. این شرکت هشدار داد که تاثیر این ویروس می‌تواند هرگونه رشد در سودهای ترکیبی شرکت‌ها را در شاخص استاندارد 500 و پور 500 از بین ببرد.

تحلیلگران گلدمن به رهبری دیوید کوستین (David Kostin)، استراتژیست سهام عدالت آمریکا، نوشتند: «ما مدل درآمد خود را به روز کرده‌ایم تا بتوانیماحتمال شیوع ویروس و اثرات ناشی از آن را در نظر بگیریم.»

دو. تحلیلگران و بازار آمریکا

تحلیلگران بانک مرکزی آمریکا نیز پنجشنبه نوشتند که کروناویروس «به بازارهای جهانی» رسیده است. انتظار نمی‌رود نرخ بهره غالب، که در حال حاضر در نزدیکی پایین‌ترین سطح تاریخی خود قرار دارد، افزایش یابد. «حداقل نه تا زمانی که فعالیت‌های اقتصادی چین بهبود یابد و نشانه‌هایی از مهار جهانی وجود داشته باشد.»

تحلیلگران می‌نویسند: «در حالی که بیشتر سرمایه گذاران ایالات متحده منتظر تغییر روند بازار هستند، اوضاع بدتر شده است. ما گنجینه‌های ایالات متحده را برای حفاظت از دارایی‌ها می‌بینیم.»

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه توئیت کرد که رسانه‌های جعلی هر کاری می‌کنند تا ویروس کرونا را تاچایی که می‌شود به بدترین شکل ممکن نشان دهند و به دل بازارها وحشت بیاندازند. «اما همزمان با آنکه اقتصاد آمریکا با ریسک جدیدی مواجه است که می‌تواند شانس انتخاب مجدد وی در ماه نوامبر را به خطر بیاندازد، ترامپ معاون مایکس پنس (Mike Pence) را معاون هماهنگی پاسخ دولت آمریکا به نگرانی‌های بهداشت عمومی قرار داده است.

سه. ویروس کرونا و کاهش قیمت بیت کوین و اعداد و ارقام

فروش این هفته در S&P 500، که سهام زیادی از ایالات متحده را ردیابی می‌کند، با کاهش ۷ درصدی شاخص تا کنون در سال 2020 مواجه بوده است.

بازده اوراق خزانه داری 10 ساله ایالات متحده با 0.02 درصد کاهش به 1.29 درصد رسید که کمترین مقدار آن تا کنون بوده است.

معاملات آتی طلا در بورس کالای نیویورک روز پنجشنبه اندکی تغییر یافت. علاوه بر این، در اوایل این هفته به خاطر ترس از coronavirus در بازارهای سنتی بیت کوین سقوط کرد. این موضوع برخی از تحلیلگران را که فکر می‌کردند ارز های دیجیتال می‌توانند به عنوان یک محل امن برای سرمایه‌گذاری در شرایط بحرانی، مانند طلا عمل کنند را زیر سوال برد.

اما قیمت بیت کوین در روز چهارشنبه تا 8،627 دلار کاهش یافت که کمترین میزان در یک ماه اخیر است. دارایی دیجیتال بیش از یک دهه پیش در دل آخرین بحران مالی جهان متولد شد.

چهار. ویروس کرونا و کاهش قیمت بیت کوین، خوش بین باشیم؟

اما برخی از خوش‌بینی‌ها روز پنجشنبه و با افزایش دوباره قیمت‌های ارزهای دیجیتال به بازار بازگشتند.

سرمایه گذار میلیاردری، چامات پالی هپیتیا (Chamath Palihapitiya)، که به عنوان رئیس شرکت هواپیمایی فضاپیما Virgin Galactic فعالیت می‌کند، روز چهارشنبه به CNBC گفت که بیت کوین کاملا از سایر دارایی‌ها مانند سهام، اوراق قرضه و بازارهای نوظهور جدا بوده و کاملا نامربوط به آن‌ها است.

وی گفت، این پویایی باید سرمایه‌گذاران را وادار کند تا 1 درصد از دارایی‌های خود را به بازار بیت کوین وارد کنند، اگرچه باید درباره وارد کردن همه‌ی دارایی‌هایشان احتیاط کنند.

وی گفت: «هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید و ترس از ویروس کرونا و کاهش 2000 تایی شاخص Dow رو می‌بینید، نباید وارد بازار بیت کوین شوید و خریداری کنید.این یک استراتژی احمقانه است.»

منبع : www.coindesk.com