آخبار ارزهای دیجیتال | رابکس

آخرین خبرهای بیت کوین و ارز دیجیتال را با ما دنبال کنید.

نوسانات بیت کوین در حال افزایش و نقدینگی آن راکد است.

نویسنده : Mohsen.Honarvar

199

زمان مطالعه :

ایران

17آذر1398|21:16

بیت کوین و نوسانات آن

بی­ ثباتی قیمت بیت­ کوین همواره محل شکی درباره­ ی پذیرش آن به عنوان یک وجه نقد دیجیتالی یا طلای دیجیتالی بوده است. چگونه می­تواند سرمایه­ گذاری بر روی چیزی اینقدر بی­ ثبات مطمئن و امن باشد؟ چگونه می­تواند یک واحد حسابی قابل اعتماد یا واسطه­ ی مبادله­ ها باشد؟ توجه به مشکل نوسانات ارزهای دیجیتال در بسیاری از تلاش ­ها برای ارائه استیبل کوین ها (stablecoins)، ارزهای دیجیتالی که به پول­ های فیات وابسته بوده و ارزششان دست خوش نوسانات نمی­شود مشهود بوده است.

“گالن مور (Galen Moore) یکی از تحلیلگران ارشد کوین دسک (CoinDesk) است. مقاله ­ای که در حال خواند آن  هستید نیز در ابتدا توسط کوین دسک در موسسه کوین دسک (Institutional Crypto)، منتشر شد. این خبرنامه  یک خبرنامه هفتگی  است که بر سرمایه گذاری سازمان­ها بر دارایی­ های دیجیتال (یا رمزارزها) تمرکز دارد. به طور رایگان می­توانید از طریق این لینک در این خبرنامه ثبت نام کنید.

البته باید گفت که شاید خود نوسانات بیت کوین به مرور زمان به ثبات برسد، چرا که نقدینگی آن با افزایش سرمایه­ گذاری در رده دارایی های دیجیتالی بهبود می­یابد. کسانی که به چنین موضوعی اعتقاد دارند احتمالا حوصله مطالعه این مقاله را نداشته باشند و یا با خواندن آن اذیت شوند.

حتی آمار و ارقام نیز حرفی دیگر می­زنند. در سال 2019، داده های بازار و شبکه داستانی متفاوت را روایت کرده­ اند: نوسانات افزایش یافته و نقدینگی ان راکد مانده است!

تقاضاها برای خرید و فروش بیت کوین به یکدیگر نزدیکتر نمی شود

یکی از معیارهای سنجش میزان نقدینگی بیت کوین توزیع و میزان اختلاف میان تقاضاها برای خرید و فروش است که به این صورت تعریف می­شود: تفاوت بین قیمتی که یک فروشنده مایل به فروش بیت کوین خود با آن قیمت است و قیمتی که خریدار مایل به خرید آن است. اگر این فاصله کم باشد یکی از نشانه­ های نقدینگی بازار خواهد بود. در چنین بازاری می­توان مقادیر زیادی را بدون جابه­ جایی قیمت جابه­ جا کرد.

ما نرخ تبدیل بیت کوین (bitcoin) به تتر (tether) یا (BTC/USDT) را در شش صرافی ارز دیجیتال معتبر بررسی کرده و توزیع قیمت­ های پیشنهادات برای خرید و فروش بیت کوین (یا همان اختلاف میان قیمتی که فروشندگان مایل به فروش و خریداران مایل به خرید هستند) را جمع ­آوری کرده­ ایم­. این داده ­ها نشان می­دهد که این اختلاف برای بیت کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال بیشتر است.

همانطوری که در نمودار زیر می­بینید، سه صرافی از شش صرافی، ماه نوامبر خود را با میانگین توزیع ماهیانه بالاتری نسبت به سال پیش خود به اتمام رساندند (صرافی ایت­ بیت (itBit)، بیت­ استمپ (Bitstamp) و جمینی (Gemini)). سه صرافی دیگر تغییرات کمتری را شاهد بودند. میانگین میزان افزایش این توزیع 0.14 درصد بود. همانطوری که می­بینید دو صرافی کوین بیس (coinbase) و بیت فینیکس (Bitfinex) کمترین میزان توزیع را داشته­ اند.

"افزایش

افزایش نوسانات بیت کوین

بی­ ثباتی بیشتر جذب کننده نقدینگی نیست!

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است، توزیع (BTC/USD bid-ask spreads) یا تفاوت میان قیمت­ های پیشنهادی برای خرید و فروش در زمان­ هایی که نوسانات بیت کوین در بالاترین حد خود قرار می­گیرد افزایش می­یابد. این موضوع طبیعی است، چرا که  افرادی که در بازار مشغول به فعالیت هستند به دنبال سود بردن از ترس و طمع سرمایه گذاران دیگراند. در مقایسه با نیمه دوم سال 2018، امسال برای بیت کوین پر از ناهمواری و نوسان بوده است: نوسانات 30 روزه بازده روزانه در 12 ماه گذشته در 65 روز 4 درصد صعود کرده است. این در حالی است که در مدت مشابه فقط در 6 روز 1 درصد کاهش یافته بود. داده ها از سایت data.bitcoinity.org است.

برای اندازه گیری تمایل و اشتیاق افراد و بازار برای بیت کوین، باید از داده­ های شبکه استفاده کنیم، برای مثال می­توان مقدار تجمعی میزان مبادلات انجام گرفته در کیف پول­ های مختلف را به عنوان درصدی از عرضه کل بیت کوین در نظر گرفت. این سنجش و اندازه­ گیری از میزان جریان بیت کوین در مبادلات تا حدی در مقابل نوسانات بیت کوین از خود واکنش ­پذیری نشان می­دهد.

درصد هفتگی کل عرضه بیت کوین که در صرافی ها نگهداری میشود از ژانویه 2017 تا اکتبر 2019.

درصد هفتگی کل عرضه بیت کوین که در صرافی ها نگهداری میشود از ژانویه 2017 تا اکتبر 2019.

برچسب زدن بر کیف پول یک علم نادقیق است. فعالیت ­هایی که در شبکه بیت کوین انجام می­شود تمایل دارند تا از الگوهای قابل پیش بینی پیروی کنند و این نشان­دهنده جریان درونی این شبکه است. با این حال، مقادیر بزرگ غالبا به شیوه های غیرقابل پیش بینی حرکت می کنند و در نتیجه تشخیص چگونگی جریان آن­ها دشوار خواهد بود. این داده­ های برچسب زدن بر کیف پول توسط IntoTheBlock تهیه شده است.

نتیجه گیری

با نزدیک شدن به پایان سال 2019، به نظر می­رسد که بیت کوین در حالت رکود قرار دارد و بازارها این بار نسبت به سال گذشته نقدینگی بیشتری ندارند.

در آخر باید گفت که مسیر خروج از این حالت، مه آلود است. نوسانات بیت کوین افزایش یافته، در حالی که درصد بیت کوین جاری در بازار صاف (flat) یا ثابت مانده است. اگر ثبات و نقدینگی بخشی از مسیر بیت کوین برای تبدیل شدن به یک دارایی بالغ­ تر باشد، می­توان گفت که سال 2019 دوره­ای برای توسعه این ارز بوده که آن را در دل خود دستگیر کرده بوده است.

به این مقاله امتیاز دهید :

اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی

دسته بندی ها

قیمت لحظه ای ارز دیجیتال

خرید و فروش ارز های دیجیتال

خرید بیت کوین

خرید بیت کوین

خرید اتریوم

خرید اتریوم

خرید تتر

خرید تتر

خرید بایننس کوین

خرید بایننس کوین

خرید دوج کوین

خرید دوج کوین

خرید ترون

خرید ترون

خرید شیبا اینو

خرید شیبا اینو

خرید لایت کوین

خرید لایت کوین

خرید بیت کوین کش

خرید بیت کوین کش

خرید ریپل

خرید ریپل

آکادمی رابکس

روش‌های کسب درآمد از ارز دیجیتال
روش‌های کسب درآمد از ارز دیجیتال
آموزش کیف پول تراست والت ( Trust Wallet ) + ویدئو
آموزش کیف پول تراست والت ( Trust Wallet ) + ویدئو
ساتوشی ناکاموتو کیست
ساتوشی ناکاموتو کیست
چانگ پنگ ژائو کیست
چانگ پنگ ژائو کیست
کیف پول ارز دیجیتال چیست
کیف پول ارز دیجیتال چیست
ترید چیست
ترید چیست

پربازدید ترین خبرها

جنسلر : SEC نمی‌تواند برای رمزارزها محدودیت ایجاد کند، اما کنگره می‌تواند.

بانک مرکزی روسیه اعلام کرده از ممنوعیت ارزهای دیجیتال حمایت خواهد کرد.

تلگرام تمامی ادعاهای کمیسیون بورس را در مورد توکن گرام رد کرد!

بایننس غول صرافی های ارزهای دیجیتال در پلتفرم PTX سرمایه گذاری کرد.

نوسانات بیت کوین در حال افزایش و نقدینگی آن راکد است.

آیا بیت‌کوین می‌تواند در ماه آذر افزایش می‌یابد؟

شرکت بزرگ ویچین (VeChain) هک شد!