آمریکا یکی از توسعه دهندگان اتریوم، که در کره شمالی به افراد آموزش دور زدن تحریم ها را داده بود دستگیر کرد.

شمالی

ویرجیل گریفیت (Virgil Griffith)، که اخیرا در موسسه اتریوم مشغول به کار بود، به اتهام رفتن به کنفرانسی در کره شمالی و به اشتراک گذاشتن تخصص خود در استفاده از ارزهای دیجیتال دستگیر شد.

دفتر دادستان ایالات متحده منطقه جنوبی نیویورک در روز جمعه اعلام کرد که گریفیت که در موسسه اتریوم مشغول به کار شده در روز شکرگذاری (Thanksgiving) در فرودگاه بین المللی لس آنجلس دستگیر شده است.

جان دیمر (John Demers)، یکی از معاونان دادستان کل امنیت ملی امریکا در بیانیه­ ای گفت: “گریفیت علی رغم دریافت هشدارهایی مبنی بر نرفتن کره شمالی، یکی از بزرگترین دشمن­ها و مخالفین امریکا، علی الظاهر به یکی از کنفرانس­های برگزار شده در این کشور سفر کرده و به افراد چگونگی دور زدن تحریم­ها با استفاده از تکنولوژی بلاکچین را آموخته است.”

این شکایت به طور خاص به نقض قانون قدرتهای اقتصادی اضطراری بین المللی (International Emergency Economic Powers Act) اشاره می کند. در این اطلاعیه آمده است که گریفیت باید امروز در دادگاهی در لس آنجلس حاضر شود.

شکایت کره شمالی مانع حضور گریفت در کنفرانس بلاکچین

در ماه آوریل بود که جمهوری دموکراتیک خلق کره (DPRK) که با عنوان کره شمالی شناخته می شود، کنفرانس بلاکچین و ارزهای دیجیتال پیونگ یانگ را برگزار کرد. طبق شکایتی که علیه گریفیت مطرح شده است، او در ابتدا به دنبال گرفتن مجوزی برای شرکت در این کنفرانس بود هاست اما پس از آنکه درخواست او رد می­شود، تصمیم می­گیرد تا بدون مجوز و ظاهرا از طریق چین در این کنفرانس حضور پیدا کند.

شکایت علیه گریفیت توسط یکی از ماموران ویژه دفتر تحقیقات فدرال به نام براندون ام کاواناوه (Brandon M. Cavanaugh) انجام گرفته است.

در این شکایت ادعا شده است که، “در کنفرانس ارزهای دیجیتال در کره شمالی، گریفت که در موسسه اتریوم تازه مشغول به کار شده و سایر شرکت کنندگان درباره ­ی تکنولوژی بلاکچین و ارزهای دیجیتال و چگونگی استفاده از آن­ها توسط کره شمالی برای دور زدن تحریم­ ها و آنکه این کشور چگونه با استفاده از این تکنولوژی­ها می­تواند از سیستم بانکی جهانی استقلال پیدا کند صحبت شده است.”

در این استشهادنامه هیچ نامی از یک ارز دیجیتال خاص نیامده و تنها ادعا شده است که گریفت در یکی از ارزهای دیجیتال که از آن به نام “cryptocurrency-1” یاد شده تخصص داشته است. ظاهرا “بعد از کنفرانس ارزهی دیجیتال کره شمالی، گریفیت شروع به تدوین برنامه ­هایی برای تسهیل مبادلات  Cryptocurrency-1 بین کره شمالی و کره جنوبی کرده است.

در بخشی از مصاحبه، گریفیت عکس­ها و اسنادی از تجمع افراد در این کنفرانس و تجمع نشان داده و گفت است که اگر باز هم چنین کنفرانسی در سال 2020 برگزار شود دوست دارد که در آن شرکت کند!

گریفت به دنبال ورود ارزهای دیجیتال به کشور های اسلامی

با توجه به صفحه لینکدین گریفیت، او از اکتبر سال 2016 در موسسه اتریوم مشغول به کار بوده است. همانطور که قبلا گفته شد، وی به عنوان رئیس پروژه ­های ویژه­ ی این شرکت خدمت کرده است. پس از انتشار خبر دستگیری او، اتریوم  بیانیه ای را به کوین دسک ارسال کرده و در آن اظهار داشت که از اوضاع آگاه بوده و آن را دنبال می­کند، اتریوم اینگونه می­گوید که: “می توانیم تایید کنیم که شرکت در هیچ رویدادی که در پرونده دادگستری ذکر شده است حضور نداشته و نماینده­ ای نداشته است. شرکت چنین سفری را نه رد می­کند و نه حمایت و حضور گریفیت در این کنفراس امری کاملا شخصی بوده است.”

نکته جالب آن است که بلافاصه بعد از دستگیری گریفت وکیل او دیگر در دسترس نبود.

این شکایت ادعا می کند که گریفیت علاقه مند به دست آوردن تابعیت در حوزه قضایی دیگری بوده است. صفحه لینکدین او در حال حاضر محل اقامت او را سنگاپور نشان می­دهد. به تازگی، وی در تلاش است تا تضمین کند اتریوم مطابق با قوانین اسلامی است!

دیدگاه ها
 • سلام
  من در زمینه تولید محتوی ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی فعالیت می کنم
  همیشه و همیشه و همیشه
  یادتون باشه که یکی از عوامل مهمی که باعث میشه مطالب سایتتون زیاد بازدید بشه عنوان مطالبتونه
  اگه عنوان مطالبتون خوب و جذاب باشه قطعا روی لینک سایتتون بیشتر کلیک میکنن و درنتیجه اعتبار بیشتری پیش گوگل پیدا می کنین و طبعا گوگل هم شما رو به خیلیای دیگه معرفی میکنه
  ولی فکر کردن در مورد ساختن یه عنوان خوب و موثر وقت زیادی رو از آدم میگیره و کار خیلی ساده ای نیست
  اما یه کتاب هست که فکر میکنم خیلی بدردتون بخوره توصیه میکنم حتما یه نگاهی بهش بندازین اینم لینکشه :
  https://co10.ir/blog/website/title.html/
  حتما یه نگاهی بهش بندازید ضرر نمیکنین

دیدگاه ها بسته است.