بانک مرکزی چین کسب و کارهای مرتبط با ارزهای دیجیتال را در نطفه خفه میکند!

مرکزی چین

بانک مرکزی چین پس از گمانه­ زنی ­های زیاد درباره تعدیل مقررات نرم در حوزه­ ی تبادل ارزهای دیجیتال در چین، روز جمعه کمپین جدیدی را برای سرکوب معاملات رمزارزها در شانگهای را آغاز کرد.

این اعلامیه رسمی یک هفته پس از آن منتشر شد که کوین دسک (CoinDesk) خبر از نشت اطلاعیه­ ای مبنی بر تفصیل یک طرح بازرسی برای عملیات تبادل ارزهای دیجیتال در هر منطقه از مناطق شانگهای داد.

روز 22 نوامبر بود که بانک مرکزی در اطلاعیه خود با تاکید بر تمایز بین فناوری­های blockchain و ارزهای دیجیتال بیان کرد که: “در صورتی که سرمایه گذاران هر گونه فعالیت و عملیاتی مربوط به ارزهای مجازی را به هر شکلی مشاهده کنند، می توانند به مقامات گزارش دهند”.

این بانک که به سایر مقامات مالی محلی از جمله آژانس تصدیق امور مالی اینترنت شانگهای پیوسته است، قصد دارد به طور مداوم فعالیتهای مربوط به ارزهای دیجیتال در چین را تحت نظارت قرار داده و “کسب و کارهای کوچکی که تازه جوانه زدند را” برای محافظت از سرمایه گذاران از بین ببرد.

علاوه بر این، بانک مرکزی می­گوید که سرمایه گذاران باید هرگونه سازمان یا شخصی را که از خدمات خارجی برای تبادل ارزهای دیجیتال در چین یا عرضه­ ی اولیه کوین­ها (ICOS) استفاده می کند را گزارش دهد.

این بانک همچنین برخی از متداول­ ترین فعالیت­های مرتبط با ارزهای دیجیتال را اعم از عرضه­ های آتی اولیه (initial futures offerings)، پیشنهادات مبادله اولیه (initial exchange offerings)، ارائه اولیه شبکه اصلی (initial mainnet offerings)، پیشنهادات امنیتی (security token offerings) و عرضه اولیه کوین­ها (ICOS) را ذکر کرده است.

رییس جمهور چین حامی ارزهای دیجیتال

در اعلامیه نشت شده­ ی قبلی، هر یک از تنظیم کنندگان در هر منطقه از شهر شاهنگهای موظف شده بودند تا قبل از تاریخ 22 نوامبر هرگونه خدماتی که با تبادل ارزهای دیجیتال مرتبط بوده یا هر گونه عرضه اولیه کوینی که در بستر بلاکچین انجام شده بوده است را پیدا کرده و درباره­ ی آن تحقیق کنند.

در این اطلاعیه آمده است: “خدمات تبلیغاتی و کارگزاری در داخل چین برای پروژه های ICO که در خارج از کشور ثبت شده اند نیز تحت نظارت بازرسان مالی محلی قرار خواهند گرفت.”

بانک مرکزی چین برای اولین بار در سپتامبر سال 2017 با ترس از اینکه ارزهای دیجیتال یا رمزارزها باعث اختلال در بازار مالی آن شود، اقدام به سرکوب تجارت ارزهای دیجیتال در چین و ICOها کرد.

این بانک اخیرا کمپین خود را در چند شهر از جمله شنزن (Shenzhen) و پکن (Beijing)، علیه ICO ها و تبادل ارزهای دیجیتال در چین و ظهور کلاهبرداری­ های مربوط به آن­ها پس از تمجید رئیس جمهور چین خی (Xi) از فن آوری­های بلاک چین (blockchain)، دوباره از سر گرفته است.