مونرو - خرید و فروش مونرو (Monero)

مونرو، پرداخت‌هایی کاملا شخصی
و کاملا ناشناس

بهترین قیمت مونرو را از رابکس بخواهید
خرید مونرو | فروش مونرو | مونرو چیست ؟ | قیمت مونرو | خرید و فروش مونرو

خرید مونرو , فروش مونرو , قیمت مونرو , خرید monero , فروش monero

خرید و فروش مونرو (XMR)

مونرو، پرداخت‌هایی کاملا شخصی
و کاملا ناشناس

بهترین قیمت مونرو را از رابکس بخواهید
خرید مونرو | فروش مونرو | مونرو چیست ؟ | قیمت مونرو | خرید و فروش مونرو

مونرو چیست ؟

این مطلب در یک نگاه

خرید مونرو | فروش مونرو | مونرو چیست ؟ | قیمت مونرو | خرید و فروش مونرو

ارز دیجیتال مونرو

مونرو یا Monero با نماد اختصاری XMR، یکی از ارزهای دیجیتال متن باز است که با در سال ۲۰۱۴ با هدف بهبود حریم شخصی، راه اندازی شده است. مهمترین نکته درباره این ارز، حفظ حریم شخصی معاملات در بلاکچین آن است.

بلاکچین مونرو بر خلاف بلاکچین اغلب ارزهای دیجیتال، مبهم است! در این بلاکچین، اطلاعات معاملات (تراکنش‌ها)، مانند هویت ارسال کنندگان و دریافت‌کننندگان و مقدار هر تراکنش، ناشناس باقی می‌ماند. این کار با پنهان کردن آدرس‌هایی که افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند انجام می‌گیرد.

در کنار حفظ حریم شخصی و ناشناس ماندن، روند استخراج خود مونروها نیز مبتنی بر یک مفهوم برابری گرایی است. اصلی که می‌گوید همه مردم برابر هستند و لیاقت فرصت‌های برابر دارند. زمانی که توسعه‌دهندگان مونرو در حال راه اندازی بودند، هیچ سهمی را برای خودشان برنداشتند (برخلاف بسیاری از ارزهای دیگر) و برای توسعه بیشتر آن، از کمک ها و پشتیبانی‌های جامعه بهره بردند.

خرید مونرو , فروش مونرو , قیمت مونرو , خرید monero , فروش monero

فرایند استخراج مونرو به دو شکل می‌تواند انجام گیرد: انفرادی یا با پیوستن به استخر‌های استخراج (Pools). استخراج مونرو می تواند بر روی یک کامپیوتر استاندارد انجام شود و به سخت افزار خاصی مانند مدارهای مجتمع ویژه برنامه (ASIC) نیاز نیست. مونرو در تمام سیستم عامل های پیشرو از جمله ویندوز (Windows)، مک (macOS)، لینوکس (Linux)، اندروید (Android) و فری بی‌اس‌دی (FreeBSD) قابل اجرا است.

خرید مونرو | فروش مونرو | مونرو چیست ؟ | قیمت مونرو | خرید و فروش مونرو

کیف پول‌های مونرو ؟

کیف پول‌های پیشنهادی برای مونرو به شرح زیر است. البته بهتر است تا خود افراد پیش از ساخت کیف پول، خودشان تحقیقات و ملاحظات کافی را انجام دهند و سپس کیف پولشان را انتخاب کنند.

۱. کیف پول مای مونرو (MyMonero)
۲. کیف پول دسکتاپ مونرو
۳. کیف پول کوینومی
۴. کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S
۵. کیف پول اتمیک

قبل از نصب یک کیف پول، حتما درباره آن مطالعه کنید (مثلا آیا یک ارز خاص را پشتیبانی می‌کند و غیره)

تفاوت مونرو و بیت کوین چیست ؟

یک: حفظ حریم شخصی معاملات

بیت کوین، محبوب‌ترین ارز دیجیتال، هویت افراد را ناشناس حفظ می‌کند. با این حال، هنوز هم آدرس‌های افراد و تراکنش‌هایی که هر آدرس انجام داده‌ بر روی شبکه بلاکچین برای عموم قابل مشاهده است. تا جایی که حتی از روی موجودی و تاریخچه تراکنش‌های هر آدرس، می‌توان در مواردی هویت صاحب آن آدرس را حدس زد. (این موضوع در دل دولت‌ها و سازمان‌ها بسیار جدی‌تر می‌شود). اما در شبکه مونرو اینگونه نیست. علاوه بر هویت افراد، هویت تراکنش‌ها هم ناشناس باقی می‌ماند.

دو: بی‌نشانی واحدهای مونرو

بی‌نشانی هر واحد مونرو و قابلیت تعویض هر واحد با واحد دیگر بدون آنکه تفاوتی وجود داشته باشد از ویژگی‌های دیگر مونرو است. بگذارید با مثالی این موضوع را توضیح دهیم.

یک اسکناس هزار تومانی ارزشی برابر با یک اسکناس هزار تومانی دیگر دارد. اما این دو اسکناس قابل تعویض نیستند. چرا که هر کدام سریال متفاوتی دارند. در واقع هر کدام از این اسکناس‌ها را با می‌توان با استفاده از شماره سریال مربوط به آن پیگیری و دنبال کرد. در مقابل، برای مثال هر گرم طلا با یک گرم دیگر طلا فرقی ندارد. علاوه بر اینکه ارزش هر یک گرم طلا با یک گرم دیگر برابر است، می‌توان آن دو را با یکدیگر تعویض کرد، بدون اینکه تفاوتی وجود داشته باشد.

بیت کوین مانند اسکناس است و مونرو مانند طلا. در واقع مونروها هیچ شماره سریالی ندارند. هر واحد بیت کوین با واحد دیگر متفاوت است و نمی‌توان آن دو را با یکدیگر تعویض کرد (با وجود آنکه ارزشی یکسان دارند). البته شما می‌توانید یک واحد بیت کوین خود را با یک واحد بیت کوین دیگر عوض کنید، اما دیگر همان یک واحد بیت کوین را نخواهید داشت. مونرو اینگونه نیست. هر واحد مونرو با هر واحد دیگر مونرو تفاوتی ندارد.

سه: بر خلاف تاریخچه شفاف هر کدام از واحدهای بیت کوین، مونروها تاریخچه‌ای ندارند

تاریخچه معاملات هر بیت کوین در بلاکچین ثبت می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا بتوان بیت کوین‌هایی را که در جریان یک اتفاق خاص معامله شده، مانند کلاهبرداری، قمار یا سرقت شناسایی، پیگیری و دنبال کرد. اینگونه راهی برای امکان مسدود کردن، تعلیق و یا بستن حساب‌هایی که دارای چنین واحدهایی هستند باز می‌شود. فرض کنید که امروز چند واحد بیت کوین دریافت کنید که قبلا برای قمار استفاده شده است، احتمال آنکه در آینده کسی از شما این بیت کوین‌ها را قبول نکند بالا می‌رود و اینگونه ضرر می‌کنید.

در بلاکچین مونرو و بخاطر غیرقابل ردیاب بودن معاملات، و همچنین بی‌نشانی واحدهای مونرو، احتمال اینکه مونرویی دریافت کنید که جزء لیست سیاه و ممنوعه باشد از بین میٰ‌رود.

خرید مونرو | فروش مونرو | مونرو چیست ؟ | قیمت مونرو | خرید و فروش مونرو

چگونه مونرو حریم شخصی را ارتقاء می‌دهد ؟ امضاهای حلقه …

مونرو نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی را با استفاده از مفاهیم امضاهای حلقه و آدرس های مخفی کاهش داده است. در شبکه این ارز، بجای نمایش آدرس‌های افراد، امضاهای دیجیتالی آن‌ها که با نام امضاهای حلقه شناخته می‌شود نمایش داده می‌شود. در واقع، شما در شبکه مونرو، تنها می‌توانید مشاهده کنید که یک امضا (که معلوم نیست متعلق به کدام آدرس است) به کدام امضای دیگر ارز واریز کرده است. به این ترتیب، در کنار پنهان ماندن هویت افراد، حریم شخصی تراکنش‌های آن‌ها نیز حفظ می‌شود.

امضا حلقه چیست ؟

یکی از مشکلات بیت کوین، محرمانه نبودن معاملات (مقدار ارز منتقل شده، هویت فرستنده یا آدرس او و هویت گیرنده‌ی آن یا آدرس او) است. در شبکه بیت کوین، برای آنکه بررسی شود یک فرد موجودی لازم برای انجام یک معامله را دارد، دسترسی به این اطلاعات لازم است. برای از بین بردن این وابستگی و افزایش حریم شخصی، توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال به دنبال روش‌هایی دیگر با هدف گمنام‌سازی (Anonymization) و حفظ هویت افراد در نقل و معاملات یا به عبارتی، حفظ حریم شخصی معاملات بودند. مونرو نیز یکی از ارزهای پیشرو در این زمینه است. این ارز از روش نقل و انتقالات محرمانه‌ی حلقه (امضای حلقه) یا RingCT استفاده می‌کند.

یک مثال

فرض کنید در یکی از نشست‌هایی که در کاخ سفید انجام گرفته، اطلاعاتی نشت کرده است. حال رئیس جمهور رهبران امنیت سایبری خود را فراخوانده است تا با آن‌ها صحبتی داشته باشد. او به آن‌ها می‌گوید که: «من می‌دانم که یکی از شما باعث نشت اطلاعات به بیرون شده‌اید، اما نمی‌توانم بگویم کدام یک بوده‌اید». حال، چطور ممکن است که او بداند نشت اطلاعاتی صورت گرفته، اما نداند که چه کسی این کار را انجام داده است؟ این کار می‌تواند با استفاده از روش نقل و انتقال محرمانه (RingCT) یا امضای حلقه (ring signature) انجام شود. روش‌هایی که گمنامی، تغییرناپذیری و برخوردتابی (Collision Resistance) را به ارمغان می‌آورند.

خرید مونرو | فروش مونرو | مونرو چیست ؟ | قیمت مونرو | خرید و فروش مونرو

شبکه مونرو و امضاهای حلقه

امضاهای حلقه، امضاهای دیجیتالی ناشناس اعضا در گروه هستند. در شبکه مونرو و در هر معامله، بجای استفاده از آدرس افراد، یک امضای حلقه ایجاد می‌شود و این امضا به نمایندگی آن آدرس استفاه می‌شود. به این ترتیب حریم شخصی معاملات و تراکنش ها حفظ می‌شود. 

شبکه مونرو برای ایجاد یک امضای حلقه، کلیدهای حساب فرد فرستنده (ارسال‌کننده ارز) و کلیدهای عمومی او بر روی بلاکچین را ترکیب کرده و یک کد جدید تولید می‌کند. و از آن پس بجای استفاده از آن کلیدها، از این امضای حلقه استفاده می‌کند. امضاهای حلقه هم خصوصی و هم منحصر به فرد هستند. از آنجایی که تقریبا غیر ممکن است کسی بتواند از روی یک امضای حلقه، حساب کند و بفهمد که آن چه کلید‌هایی بوده که برای ایجاد آن امضا پیچیده استفاده شده، در نتیجه حریم شخصی افراد در هر تراکنش حفظ می‌شود. به عبارتی، ترکیب کلید‌های حساب فرد و کلیدهای عمومی و تبدیل آن به امضای حلقه کار راحتی است، اما عمل برعکس آن غیر ممکن است و به این ترتیب از روی امضای حلقه نمی‌توان کلید‌های اولیه (و در واقع آدرس افراد) را به دست آورد.

امضای حلقه مونرو , خرید مونرو , فروش مونرو , قیمت مونرو

خرید مونرو | فروش مونرو | مونرو چیست ؟ | قیمت مونرو | خرید و فروش مونرو

امضاهای حلقه، که می‌توان آن‌ها را آدرس‌های ناشناس نام گذاشت، یک بار مصرف هستند و به طور رندوم برای هر معامله به طور جداگانه ایجاد می‌شوند. با استفاده از این آدرس‌های مخفی یکبار مصرف، هویت دریافت کننده و فرستنده مخقی باقی می‌ماند.

علاوه بر این، معاملات محرمانه حلقه یا Ring Confidential Transactions که به ختصار RingCT نامیده می‌شود، مبلغ هر معامله را نیز مخفی می‌کنند. پس از موفقیت در پنهان کردن هویت فرستنده‌ها و دریافت‌کننده‌ها، RingCT نیز در ژانویه سال 2017 معرفی شد و بر روی کلیه معاملات انجام شده در شبکه monero اعمال می‌شود.

چالش‌های مونرو

ویژگی‌ها و مزیت‌های مونرو، نقظه ضعف آن نیز هست. درست است که حفظ حریم شخصی معاملات توجه بسیاری را به خود جلب کرده است، اما چالش‌های زیادی را نیز برای آن آورده است. غیر قابل ردیاب بودن و حفظ حریم خصوصی باعث می‌شود تا مونرو برای مقاصد بد و در مواردی از جمله خرید و فروش مواد مخدر و اسلحه و قمار استفاده شود. استفاده از مونرو بازارهای موجود در دارک وب، مانند AlphaBay و Oasis، به تازگی افزایش یافته است.

منابع: اینوستوپدیا، مونرو | اینوستوپدیا، معرفی مونرو | بایننس

خرید مونرو | فروش مونرو | مونرو چیست ؟ | قیمت مونرو | خرید و فروش مونرو

بایننس کوین در یک نگاه

بیشترین مقدار عرضه

پروتکل توافقی
POW

تاریخ عرضه
۲۰۱۴-۴-۱۸

نوع
کوین (coin)

قیمت عرضه اولیه

وایت پیپر

وب سایت رسمی

کاربردها و ویژگی‌های مونرو

کاربردها

مونرو (XMR) قصد دارد جایگزین ارز فیات شود. مونرو ویژگی‌های حفظ حریم شخصی افراد، حفظ حریم شخصی معاملات، ویژگی‌های بلاکچین مانند غیرمتمرکز بودن را دارد.

با توجه به عدم ردیابی معاملات، نمی‌توان تاریخچه‌ای را به سکه‌ها پیوست داد. بنابراین تمامی سکه‌های مونرو یکسان هستند و با یکدیگر تفاوتی ندارند (اصطلاحا fungible هستند). در آینده حریم شخصی را بیشتر از این هم می‌توان ارتقاء داد (برای مثال با ناشناس کردن آی پی ها).

ویژگی‌ها

حفظ حریم شخصی معاملات (پنهان ماندن مقدار معامله و آدرس فرستنده و دریافت‌کننده
امکان فاش شدن اطلاعات یک معامله به اختیار فرد و در صورت تمایل
نامتمایز بودن سکه‌های مونرو (fungible)، هر واحد مونرو با واحد دیگر تفاوتی ندارد (بر خلاف بیت کوین)
دسترسی آزاد و بدون محدودیت بدون نیاز به واسطه شخص ثالث برای تأیید معاملات
میانگین زمان بلاک2 دقیقه؛ کل عرضه 18.4 میلیون XMR (و از آن موقع به بعد 0.3 XMR در دقیقه تا همیشه)، اجماع از طریق اثبات کار

خرید مونرو | فروش مونرو | مونرو چیست ؟ | قیمت مونرو | خرید و فروش مونرو

برخی از سوالات متدوال درباره مونرو

خرید مونرو در ایران با ریال و یا فروش مونرو چگونه ممکن است؟

رابکس در حال حاضر از ارز مونرو پشتیبانی می‌کند. شما نه تنها می‌توانید خرید مونرو را در رابکس انجام دهید بلکه فروش مونرو نیز در رابکس ممکن است. از راه‌های دیگر خرید مونرو، تبدیل ارزهای دیگر به این ارز در صرافی‌هایی مانند بایننس است (که البته باید ملاحظات لازم را مانند آی پی ایران در نظر داشته باشید). می‌توان تتر یا بیت کوین را به مونرو و برعکس تبدیل کرد.

قیمت مونرو را از کجا ببینم ؟‌ کیف پول های مونرو کدامند ؟

قیمت جهانی مونرو را می‌توانید از کوین مارکت کپ مشاهده کنید. علاوه بر این در خود هر کدام از صرافی‌ها نیز قیمت مونرو نشان داده می‌شود. (در صرافی‌ها، آخرین قیمتی که با آن قیمت معامله‌ای برای یک ارز انجام شده، به عنوان قیمت آن ارز نمایش داده می‌شود). علاوه بر این، قیمت خرید و فروش مونرو در ایران و به ریال نیز متغیر است. شما می‌توانید قیمت خرید مونرو به ریال و همچنین قیمت فروش مونرو به ریال را به طور جداگانه در رابکس مشاهده کنید.

خرید مونرو | فروش مونرو | مونرو چیست ؟ | قیمت مونرو | خرید و فروش مونرو

آیا خرید مونرو بدون احراز هویت ممکن است؟

خیر. خرید و فروش بایننس کوین، مانند خرید و فروش سایر ارزهای دیجیتال در حوزه ی سرویس های مالی و تکنولوژی ( Fintech ) است. بنابراین برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی مثل پول‌شویی و استفاده از کارت های سرقت شده، هویت کاربران باید کاملا مشخص شود. به خاطر همین موضوع همه‌ی صرافی‌های دیجتال معتبری که در ایران فعالیت می‌کنند حتما کاربران خود را احراز هویت می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

۱. ارز دیجیتال بیت کوین
۲. ارز دیجیتال اتریوم
۳. ارز دیجیتال تتر
۴. ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک
۵. ارز دیجیتال دش
۶. ارز دیجیتال بیت تورنت

 

برای خرید و فروش مونرو وارد شوید.

خرید مونرو | فروش مونرو | مونرو چیست ؟ | قیمت مونرو | خرید و فروش مونرو