واژگان بیت کوین

واژگان بیت کوین

برخی از واژگان بیت کوین که ممکن است در طول روز با آن‌ها مواجه شوید.

بیت کوین رویکرد جدیدی را برای پرداخت ها ارائه کرده و از این رو، واژگان جدیدی به وجود آمده که ممکن است بخشی از دایره واژگانی شما بشوند. با آن‌ها آشنا شوید.

الف

آدرس (Address)

آدرس (کیف پول) بیت کوین درست شبیه همان آدرس حساب‌های بانکی، آدرسی فیزیکی یا ایمیل است. آدرس ، تنها اطلاعاتی است که نیاز است به دیگران بدهید تا با استفاده از آن برایتان بیت کوین بفرستند. همانطوری که می دانید هیچ ضرری ندارد که افراد دیگر شماره حساب شما را داشته باشند، چرا که برای انتقال پول به شما آن شماره حساب لازم است. در دنیای ارز های دیجیتال نیز اگر کسی بخواهد پولی را به شما انتقال دهد باید آدرس شما را داشته باشد.

درست مانند دنیای واقعی، هیچ دو کیف پولی وجود ندارد که یک آدرس مشابه داشته باشند و در نتیجه طبیعی است که احتمال فرستادن پول برای کس دیگری جز شما صفر باشد. علاوه بر این، شما می توانید هر تعداد آدرسی که می‌خواهید داشته باشید و هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد.

استخراج یا ماینینگ (Mining)

به فرایند استفاده از کامپیوترها برای انجام محاسبات ریاضی برای شبکه بیت کوین، با هدف تایید تراکنش ها و افزایش امنیت، استخراج بیت کوین می گویند. استخراج کنندگان به ازای تایید تراکنش ها در شبکه کارمزدی را به عنوان جایزه دریافت می‌کنند. علاوه بر این جایزه بیت کوین هایی که بتازگی تولید شده را نیز برای خودشان بر می‌دارند. استخراج بیت کوین کاملا تخصصی و رقابتی است و جوایز آن به طور عادلانه با توجه به میزان محاسبات انجام شده، بین ماینرها تقسیم می شود.

ب

بلاک (Block)

یک بلاک، خانه‌ای در زنجیره بلاکچین است که تاییدیه‌های شبکه (که توسط ماینرها انجام می‌شود) را در خود نگهداری می‌کند. به طور میانگین حدود هر 10 دقیقه یک بار یک بلاک به زنجیره بلاکچین توسط ماینرها اضافه می‌شود. اندازه هر بلاک در شبکه بیت کوین ۱ مگابایت است.

بلاک چین (Block Chain)

بلاک چین یک رکورد یا تاریخچه عمومی از معاملات بیت کوین به ترتیب زمانی است. بلاکچین به طور آزاد در اختیار همه‌ی افراد قرار می‌گیرید. معمولا از این شبکه برای مطمئن شدن از معاملات و تاییدیه آن‌ها استفاده می‌شود. با این کار مشکل دوبار خرج کردن (double spendin) حل می‌شود.

بیت (Bit)

بیت یکی از واحدهای رایج کوچک بیت کوین است. هر یک میلیون بیت برابر است با یک بیت کوین (1,000,000 bits = 1 BTC). این واحد بیشتر برای پرداخت کارمزدها یا خرید محصولات کاربرد دارد.

بیت کوین (Bitcoin)

بیت کوین (Bitcoin) نوعی پول است اما به شکل دیجیتالی. با استفاده از بیت کوین می‌توانید خرید کنید، سفارش‌ آنلاین دهید یا با سرمایه‌گذاری با آن درآمدزایی کنید. زمانی که یک نفر می‌گوید بیت کوین می‌تواند دو منظور داشته باشد. ۱) می‌تواند به طور کلی درباره مفهوم این رمز‌ارز یا شبکه مربوط به آن صحبت کند. 2) می‌تواند منظور او یک واحد بیت کوین (که به طور خلاصه به آن BTC می‌گویند) باشد.

BTC

BTC یک واحد رایج است که به یک بیت کوین اشاره دارد.

ت

تاییده شبکه (Confirmation)

تاییدیه (یا تاییدیه شبکه) به آن معنی است که یک معامله توسط شبکه پردازش شده و با احتمال خیلی بالا بعید است که برگردانده شود. معاملات زمانی که در یک بلاک از بلاک چین و بلاک بعدی آن ثبت می‌شوند تایید می‌شوند. حتی یک تاییدیه نیز برای معاملات با مقدار کم کافی است و می‌توانید آن را مطمئن در نظر بگیرید. برای مقادیر بالا مانند 1000 دلار آمریکا، منطقی است که منتظر 6 تایید یا بیشتر باشید. هر تایید بیشتر به صورت نمایی احتمال کنسل شدن و برگردانده شدن معامله را کاهش می دهد.

د

دو بار خرج کردن (Double Spend)

دوبارخرج کردن یا double-spending یکی از مشکلاتی است که در ذات پول‌های دیجیتال وجود دارد. مشکلی که با بیت کوین حل شده است. منظور از دو بار خرج کردن آن است که مثلا یک کاربر تبهکار سعی کند بیت کوین های خود را به طور همزمان به دو گیرنده مختلف (دو کیف پول متفاوت) اختصاص دهد. اینجا جایی است که ماینرها و شبکه بلاک چین به میدان می‌آیند. آن‌ها اجازه نمی‌دهند تا هر دوی این معاملات انجام شود. تنهای یکی از این تراکنش‌ها تایید شده و معتبر تلقی خواهد شد.

کـ

کلید خصوصی (Private Key)

اساسا هر آدرس کیف پول ارزدیجتیال (به یاد داشته باشید که آدرس های کیف پول یکتا هستند و هیچ دو کیف پولی نمی توانند آدرس یکسانی داشته باشند) یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی دارد. کلید خصوصی به صاحب آن اجازه می دهد که کنترل پول و حساب خود را در دست داشته باشد.
برای مثال در دنیای واقعی، برای انتقال پولی از حساب بانکی خود به حسابی دیگر لازم است از رمز شخصیتان استفاده کنید. هیچ کس دیگری نیست که این رمز را بداند، حتی بانکی که پولتان را در آن نگه میدارید. بدیهی است اگر کسی این رمز را بداند می تواند پول را از حساب شما به جایی دیر منتقل کند!

کیف پول (Wallet)

می‌توان گفت که کیف پول بیت کوین روی شبکه بیت کوین تقریبا معادل همان کیف پول فیزیکی در دنیای واقعی است. کیف پول شما کلید(های) خصوصی شما را که به یک بلاک از بلاک چین اختصاص دارد در خود نگه می‌دارد. با استفاده از این کلید خصوصی می‌توانید بیت کوین های خود را خرج کنید.

هـ

هش ریت (Hash Rate)

هش ریت واحد اندازه گیری قدرت پردازشی شبکه بیت کوین است. شبکه بیت کوین برای تضمین امنیت خود مجبور است تا عملیات ریاضی سنگینی را انجام دهد. زمانی که هش ریت شبکه برابر با 10TH/s شود، به آن معنا است که می‌تواند در هر ثانیه، 10 تریلیون محاسبه را انجام دهد.

ن

همتا به همتا یا P2P

همتا به همتا به سامانه‌هایی اشاره دارد که به کاربران اجازه می‌دهد به طور مستقیم بدون واسطه با یکدیگر تعامل کنند. در مورد بیت کوین باید گفت که شبکه آن به گونه‌ای طراحی شده که هر شخصی به طور مستقیم می‌تواند بر روی تراکنش های کاربران دیگر نظارت داشته باشد. نکته جالب آن است که دیگر به هیچ بانک یا طرف سوم دیگری نیاز نیست.

برای آشنایی بیشتر با بیت کوین بخوانید : سوالات متداول ، کیف پول ، بیت کوین 

منبع : www.bitcoin.org

بیشتر بخوانید …