میم کوین ارزهای دیجیتال

میم کوین
نوع متفاوتی از ارزهای دیجیتال

میم کوین | میم کوین چیست | کاربرد میم کوین |Meme Coin
میم کوین | میم کوین چیست | کاربرد میم کوین |Meme Coin

میم کوین ارزهای دیجیتال

میم کوین
نوع متفاوتی از ارزهای دیجیتال

میم کوین | میم کوین چیست | کاربرد میم کوین | Meme Coin

میم کوین چیست؟

به طور معمول یک میم کوین (meme coin) ارزش ذاتی یا کاربرد خاصی ندارد. همان‌طور که از نام این دسته از ارزهای دیجیتال پیدا است، اغلب این رمز‌ارزها به یک شوخی یا اتفاق خنده‌دار در فضای اینترنت مرتبط هستند. آن اتفاق می‌تواند جوکی خنده‌دار یا تصویری به اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی باشد. اولین میم کوین ارزهای دیجیتال دوج کوین (DOGE coin) بود. میم کوینی که لوگو آن از تصویر یک سگ با نژاد ژاپنی با نام شیبا اینو الهام گرفته شده است. یکی دیگر از معروفترین میم کوین‌های حوزه ارزهای دیجیتال توکن شیبا اینو (Shiba Inu)‌ است؛ از دیگر میم کوین‌های مطرح می‌توان به سیف مون (Safemoon) اشاره کرد که بر بستر بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) صادر شده است. البته ده‌‌ها مورد دیگر از این میم کوین‌ها وجود دارد.

چرا میم کوین‌ها محبوب می‌شوند؟

شاید جالب باشد که پایه‌گذاران دوج کوین، بیلی مارکوس (Billy Markus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer) در سال 2013 با انگیزه شوخی با بیت کوین این پروژه را خلق کردند. در آن سال‌ها بیت کوین هر روزه مطرح‌تر شده و به تبع آن رشد چشم‌گیری در قیمت را تجربه می‌کرد. این دو مهندس شرکت IBM تصمیم گرفتند این کوین را با هدف سرگرمی و اثبات اینکه بیت کوین هیچ چیز خاصی نیست تولید کنند. آن‌ها تا سال 2015 فعالیت‌هایی در شبکه دوج کوین داشتند اما پس از آن به کلی از این شبکه کناره‌گیری کردند. علیرغم همه این‌‌ها دوج کوین جای خود را در بین فعالان این حوزه باز کرده و در شبکه‌های اجتماعی بخصوص توییتر (Twitter) و ردیت (Reddit) محبوبیت پیدا کرد. در سال 2019 در یکی از گروه‌های ردیت نظرسنجی برای تعیین پدرخوانده دوج کوین انجام شد که ایلان ماسک (Elon Musk) اکثریت آرا را بدست آورد.

پس از دوج، بسیاری از میم کوین‌های دیگر پیرامون اتفاقات مختلف در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی شکل گرفتند. به لطف وجود شبکه‌هایی مانند اتریوم دیگر نیازی به راه‌اندازی شبکه نیست و امکان ساخت توکن در کمترین زمان ممکن فراهم است. به عنوان مثال، در ماه می 2021 (اردیبهشت 1400) مدیر عامل فیسبوک مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) با انتشار پستی حاوی تصویری از بزهای خانگی خود، عنوان کرد که اسم این بزها را مکس و بیت کوین گذاشته است. پس از این نام‌گذاری گمانه زنی‌ها درباره ورود زاکربرگ زیاد شد. در این بین توکنی با نام Aqua Goat صرفا بخاطر اسمش شاهد رشدی 300٪ بود. در اتفاقی دیگر ایلان ماسک در توییتی در حساب کاربری خود اعلام کرد که اگر رسوایی در مورد او رخ داده باشد باید توکن ایلان گیت (Elongate) را درست کنیم. در این نام ایلان از نام خود و گیت که به رسوایی واتر گیت اشاره می‌کند الهام گرفته بود. در عرض چند ساعت توکنی به این نام صادر و مورد استقبال عمومی قرار گرفت.

تاثیر افراد برجسته در ایجاد و تغییرات میم کوین‌ها بسیار بالا است، به همین شکل این افراد روی قیمت این دسته از ارزهای دیجیتال نیز تاثیر گذار هستند که تا حدی ریسک سرمایه‌گذاری بر روی آن‌ها را افزایش می‌دهد.

خرید و کیف پول‌ میم کوین‌ها

کوین‌ها و توکن‌‌های میم کوین مانند دیگر ارزهای دیجیتال هستند. با این تفاوت که فلسفه ایجاد آن‌ها تا حدی متفاوت از دیگر آلت کوین‌ها است. در بسیاری از صرافی‌های معتبر این ارزهای دیجیتال قابل خرید و فروش هستند. همان‌طور که گفته شد دوج کوین اولین میم کوینی بود که ساخته شد و از شبکه خود استفاده می‌کند. با این حال عمده میم کوین‌ها به عنوان توکنی در بستر دیگر شبکه‌های بلاک چین عرضه می‌شوند. در واقع شما با داشتن کیف پولی که از شبکه این توکن‌ها پشتیبانی کند می‌توانید آ‌ن‌ها را ذخیره کنید. کیف پول تراست والت (Trust Wallet) و کیف پول کوینومی (Coinomi Wallet) برای مثال از کیف پول‌هایی هستند که از شبکه‌های زیادی پشتیبانی می‌کنند. البته حتما قبل از خرید، از شبکه این کوین‌ها مطلع و کیف پول مناسب را انتخاب کنید.


منبع: دیکریپت Decrypt.co

بیشتر بخوانید …

۱. ارز دیجیتال ریپل
۲. ارز دیجیتال پولکادات
۳. ارز دیجیتال یرن فایننس
۴. ارز دیجیتال تومو چین
۵. ارز دیجیتال تتا
۶. ارز دیجیتال فایل کوین

میم کوین | میم کوین چیست | کاربرد میم کوین |Meme Coin