راه حل لایه‌ی دوم چیست

لایه دوم

layer2 | لایه‌ی دوم |layer2 چیست | راه حل لایه دوم

layer2 | لایه‌ی دوم |layer2 چیست | راه حل لایه دوم

راه حل لایه‌ی دوم

راه حل لایه‌ی دوم چیست

layer2 | لایه‌ی دوم |layer2 چیست | راه حل لایه دوم

مفهوم LAYER2 در شبکه بلاکچین چیست؟

لایه دوم یا LAYER2 به یک چهارچوب با پروتکل ثانویه گفته می­‌شود که بر روی بلاکچین‌های اصلی قرار می­‌گیرد. اصلی ترین هدف 2 LAYER حل کردنِ سرعتِ پایینِ تراکنش‌ها و مشکلات مقیاس‌­پذیریِ بلاکچین­‌ها است.

برای درک بهتر این مفهوم، بیت کوین را در نظر بگیرید؛ بلاچین بیت­کوین نمی‌­تواند هزاران تراکنش را در ثانیه تایید کند و همین موضوع یکی از موانع رشد بلند مدت آن محسوب می‌شود. یکی از راه‌های حل این مشکل، استفاده از یک لایه دوم درست بر روی شبکه اصلی بیت کوین است. این لایه دوم دقیقا مانند بلاکچین اصلی و تنها با چندین تغییر در قوانین آن بلاکچین می‌تواند کار کند. برای مثال، می‌توان لایه دومی را بر روی بلاکجین بیت کوین نصب کرد که حجم بلاک‌های آن با حجم بلاک‌های بلاکچین بیت کوین متفاوت باشد.

در چندسال اخیر، بلاکچین­‌هایی مانند اتریوم بدلیل بهره­‌مندی از قراردادهای هوشمند در بین کاربران بسیار محبوب شدند، اما یکی از مهمترین مشکلات اتریوم توانایی پردازش 7 تا 11 تراکنش در ثانیه است، در حالیکه شبکه‌­ی ریپل می­‌تواند بیش از 20000 تراکنش در ثانیه را تایید کند.

با ازدحام تراکنش­‌ها در یک بلاکچین­، بین معامله‌­گران رقابت زیادی صورت می­‌گیرد. هر کدام از کاربران می­‌خواهند تا تراکنش‌­های خودشان را در مدت زمان کوتاه­‌تری تایید و پردازش کنند. در نهایت این «جنگِ تراکنش بر ثانیه» (TPS war) موجب بالا رفتن کارمزد تراکنش‌­ها می­‌شود.

در سال 2021 در شبکه اتریوم، در زمان‌هایی میزان کارمزد هر تراکنش برای انتقال هر توکن از یک کیف پول به کیف پولی دیگر، بیش از 80 دلار بود. توسعه‌دهندگان پلتفرم بلاکچین به منظور حل این مشکل، طراحی یک لایه­‌ی بلاکچین فرعی بنام LAYER2 را پیشنهاد دادند. با  استفاده از پروتکل layer2 تراکنش‌­ها با سرعت بسیار بالایی در فضای دور از لایه اصلی بلاکچین پردازش می­شوند.

یکی از مهمترین ویژگی­‌هایی که layer2 را مانند DeversiFi ، StarkWare ، Optimism و Arbitrum از یک زنجیره جانبی مانند Polygon مجزا می‌­کند این است که Layer2‌ امنیت بلاک­­‌های خود را از زنجیره اتریوم دریافت می­‌کند و به هیچ شبکه دیگری وابسته نیست.

لایه مستقل 2 زنجیره ای

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، تراکنش‌­ها در layer2 کاملا مستقل از زنجیره اصلی انجام می‌­شوند. در Layer2 معاملات و تراکنش­‌ها در حالت “off-chain” انجام می­‌شوند و به همین دلیل معاملات در سریع­ترین زمان و بالاترین امنیت انجام می‌شوند.

آیا می­توان  LAYER2  را جایگزین FORK ها دانست ؟

برای درک این موضوع بهتر است که ابتدا به تعاریف دقیق LAYER2 و FORK بپردازیم. LAYER2­ ها لایه­‌ها­­ی دوم از یک بلاکچین هستند که یکی از مهمترین هدف از طراحی آن­ها، رفع مشکل مقیاس‌­پذیری و افزایش سرعت تایید تراکنش‌­ها است.

­FORK­ها نسخه­‌های ارتقا یافته از بلاکچین‌­ها هستند که در این بروزرسانی سعی شده تا مشکلات و چالش‌­های بلاکچین قبلی برطرف شود.

دامنه­‌ی کاربرد­ها و خدماتی که در نسخه ها­ی فورک هر شبکه ارائه می­‌شود بسیار وسیع­‌تر از کارآیی‌­های LAYER2 است؛ بعبارت دیگر LAYER2 و FORK را می­‌توان مکمل همدیگر دانست.

لیستی از پروژه­‌های LAYER2:

 نام پروژه لایه دوم بلاکچین لایه یک
Lightning Network بیت کوین
Counterfactual اتریوم
Loom Network اتریوم
Plasma اتریوم
POA Network اتریوم
Connext اتریوم
L4 Ventures اتریوم
SKALE اتریوم
OMG Network اتریوم
TrueBit اتریوم
Celer Network اتریوم
Polygon اتریوم
PISA Research اتریوم
Abridged اتریوم
Finality Labs اتریوم
AlphaWallet اتریوم
Taxa اتریوم
Machinomy اتریوم
SpankChain اتریوم
Livepeer اتریوم
TEEX اتریوم
Liquidity Network اتریوم
Raiden Network اتریوم
Trinity NEO
FunFair اتریوم
magmo اتریوم
Alacris اتریوم
Perun اتریوم
Provable اتریوم
PARSEC Labs اتریوم
Transmute اتریوم

Polygon یا همان Matic سابق:

نوعی دیگری ازlayer2 ،Polygon نام دارد که هدف از طراحی آن کمک به اتریوم برای تبدیل شدن به بهترین سیستم چند زنجیره‌­ای است.

پلتفرم Matic به تنهایی می­تواند 2 16  تراکنش را در هر بلاک تایید کند و میلیون­‌ها تراکنش را در چند زنجیره سازمان­‌دهی کند.اخیرا نامِ تجاریِ این شبکه، به Matic تغییر یافته است. این تغییرِ نام، با هدفِ آزمایشِ تکنیک­‌های مختلف مقیاس‌بندی (ZK Rollups و Optimistic Rollups) انجام شده است.

یکی از مهمترین اهداف Polygon، تمرکز بر پروتکل­‌های ارتباطی بین زنجیره­ای و توسعه اینترنت بلاک­چین است.

لایتنینگ بیت کوین (Bitcoin Lightning Network)

شبکه ویزا توانایی تایید 4000 تراکنش در هرثانیه را دارد. قدرت تایید تراکنش‌­های هر بلاک در هر شبکه بلاکچین بیت کوین، حدود 7 تراکنش در ثانیه است.این تعداد برای رقابت کردن در بازار رمز­ ارزها بسیار ناچیز است.بیت کوین برای حل این مشکل راه حل استفاده از شبکه لایتنینگ را پیشنهاد داده است.

با استفاده از این شبکه، معاملات کوچک بر روی شبکه اصلی بلاک چین ذخیره نمی­‌شوند و یک کانال موقتی بین خریدار و فروشنده ایجاد می­‌شود.

خریدار و فروشنده باید یک حساب چند امضادار را تا مبلغی شارژ کنند، و تا زمانی که این حساب شارژ داشته باشد یک کانال پرداختی بین دو طرف وجود خواهد داشت. بعد از اینکه طرفین معاملاتشان را انجام دادند هرکدام از طرفین می­‌توانند این کانال­‌ها را از بین ببرند. از آنجایی که این فعالیت‌ها بر روی شبکه اصلی انجام نمی‌شود، سرعت شبکه به دلیل پردازش چنین تراکنش‌های ساده‌ای هزینه نمی‌شود.

این روش برای انجام تراکنش‌­های کوچک که ارزش ثبت شدن ندارند(مثل خرید یک وسیله مورد استفاده ورزانه مثل مواد غذایی و یا پوشاک و …) بسیار کاربردی است .در این روش سابقه­‌ی تراکنش‌ها، هنگامِ بازوبسته شدنِ کانال­‌های پرداختی ثبت می­‌گردد.

کاربرد اصلی شبکه‌­ی لایتنینگ انجام تراکنش­‌های پرداخت است اما پلاسما اتریوم در برنامه‌های مبتنی بر قراردادهای هوشمند نیز کاربرد دارد.

پلاسما اتریوم (Ethereum Plasma):

مقیاس‌­پذیر بودن شبکه­‌ی بلاک چین، یکی از ویژگی‌­های مهم این شبکه است.در سال2017 ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)  و جوزف پون(Joseph Poon) با ارائه‌­ی  طرحی توانستد تا مشکل مقیاس‌­پذیری در شبکه بلاک چینِ اتریوم را برطرف کنند. کاربران در شبکه‌­ی اتریوم حاضرند تا مبلغ بیشتری کارمزد پرداخت کنند اما در ازای آن تایید تراکنش‌­های آن­ها سریع­‌تر انجام شود.

رفع مشکل پایین بودن سرعت تایید تراکنش‌­های شبکه، همان هدفی است که پلاسما برای محقق کردنِ آن طراحی شده است.پلاسما به تنهایی یک پروژه نیست و بعنوان یک روش مقیاس‌­پذیر است که شرکت­‌ها و تیم­‌های تحقیقاتی از آن استفاده می‌کنند.پلاسما شباهت زیادی به شبکه­‌ی لایتنینگِ بیت کوین دارد.

لایو پیر (Livepeer):

پروتکل لایه‌ی دوم که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است و به کمک آن می‌توان اجرای‌ زنده داشت و توکن تولید کرد و در لایوپر شرکت کرد.

شبکه تجاری OMG که در سال 2017 با نام تجاری OmiseGO تأسیس شد ، زیرمجموعه SYNQA است. هدف این شرکت این است که خدمات مالی  سریع ، ارزان و با امنیت بالا را در اختیار افراد بگذارد.  شبکه OMG سریع ترین و مقرون به صرفه ترین راه برای انتقال توکن های ETH و ERC20 به صورت جهانی و بدون محدودیت است.


منبع: binance.com

بیشتر بخوانید …