معرفی صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ در شبکه کاردانو

 

ساندی سواپ (SundaeSwap) یک صرافی غیر متمرکز (DEX) با استفاده از سیستم بازارساز خودکار (AMM) است. این صرافی غیر متمرکز بر روی شبکه‌ی بلاکچین کاردانو اجرا شده و نسخه‌ی بتای خود را اخیرا عرضه کرده است. با استفاده از ساندی سواپ می‌توانید به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید و یا با استیک کردن آن کسب سود کنید.

 وایت پیپر ساندی سواپ در ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ منتشر شد. برخی از افراد، آن را الهام گرفته از یونی سواپ بر روی اتریوم می‌دانند اما مشخصا نحوه‌ی عملکرد این صرافی غیر متمرکز با یونی سواپ متفاوت ‌می‌باشد؛ مثلا در ساندی سواپ از الگوی حسابداری eUTXO استفاده شده که مخفف عبارت “خروجی گسترش یافته تراکنش خرج نشده” است و یا فرمول‌های محاسباتی آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. 

معرفی ساندی سواپ

صرافی ساندی سواپ در سال 1399 (2021) توسعه یافت. این صرافی کم کم در میان افراد جامعه طرفداران خود را پیدا کرد و به یکی از پلتفرم‌های محبوب صرافی ارز دیجیتال تبدیل شد. ساندی سواپ توسط متین متواف (Mateen Motavaf) و آرتم رایت (Artem Wright) تأسیس شد که به ترتیب به عنوان مدیر اجرایی و مدیر عامل عملیاتی فعالیت می‌کنند. 

در حال حاضر، تیم ساندی سواپ متشکل از ده نفر است که چندین سال تجربه در زمینه فین‌تک و استارت‌آپ‌هایی با فناوری پیشرفته دارند. در حدود شش ماه پس از انتشار وایت پیپر، تیم به روز‌رسانی‌های متعددی را منتشر کرده، اما این پروژه در مراحل اولیه خود باقی مانده است.

ویژگی‌های متمایزکننده‌ی ساندی سواپ

همانطور که بیان شد ساندی سواپ و یونی سواپ با وجود شباهت‌هایی که دارند اما تفاوت‌هایی نیز دارند. یکی از این ویژگی‌های‌ متمایز کننده، چگونگی تطبیق مدل‌های بازارساز خودکار سنتی (AMM) در بلاک چین کاردانو است. اعضای این تیم به خوبی می‌دانند که راه‌حل‌هایی که پیشنهاد می‌کنند ایده‌هایی جدیدی هستند که باید در طی زمان توسعه پیدا کنند.

نحوه عملکرد پروژه‌ی ساندی سواپ

صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ نیز مانند یونی سواپ استخرهای نقدینگی دارد که کاربران می‌توانند توکن‌های خود را در آن استیک کرده و از سیستم سود دریافت کنند. تامین‌کنندگان نقدینگی شبکه، توکن‌های liquidity pools) LP) را بعنوان پاداش دریافت می‌کنند. 

از آنجایی که کاردانو به جای مدل UTXO (خروجی مصرف نشده‌ی تراکنش) با مدل eUTXO (یعنی UTXO توسعه یافته) کار می‌کند برای تطبیق بازارساز خودکار و پیاده‌سازی آن با چالش‌هایی مواجه است.

این صرافی برای حل این چالش و تسهیل اجرای تراکنش‌ها از یک توکن اختصاصی (SundaeSwap Pool Factory) استفاده می‌کند؛ که این کار باعث کمتر شدن مشکلات کمبود نقدینگی خواهد شد.

ساندی سواپ

 ارز دیجیتال SUNDAE

توکن صرافی غیر متمرکز ساندی سواپ، ارز دیجیتال SUNDAE نام دارد و از آن برای دریافت پاداش‌های مختلف استفاده می‌شود. توکن‌های ساندی از طریق ISO یا همان عرضه‌ی اولیه‌ی توکن از طریق استیک کردن ارائه خواهند شد. عرضه‌ی کل این توکن به صورت زیر انجام می‌گیرد؛ عرضه‌ی عمومی ۵۵ درصد، سهمیه گروه سازندگان ۲۵ درصد، سرمایه‌گذاران ۱۳ درصد،افرادی که در آینده به این پروژه می‌پیوندند ۵ درصد، مشاوران ۲ درصد. از جمله موارد استفاده‌ی این رمز ارز می‌توان به حاکمیتی بودن آن، مشارکت در سود و تخفیف در کارمزد اشاره کرد. 

عرضه‌ی ISO ساندی سواپ با تأخیر روبرو شده بود و در این راستا تیم پروژه در تیرماه 1400 (جولای 2021) اعلام کردند  که این طرح پس از برگزاری ‌هاردفورک Alonzo در شبکه‌ی  کاردانو اجرا می‌شود.

کیف پول‌ رمز ارز ساندی

کیف پول‌های مختلفی برای نگهداری ارز دیجیتال ساندی وجود دارد اما  از جمله بهترین آن‌ها می‌توان به ددالوس (Daedalus)، یورویی (Yoroi) و نامی والت (NamiWallet) اشاره کرد. با استفاده از هر یک از این کیف‌پول‌ها شما می‌توانید رمزارز خود را در استخر مورد نظر خود استیک کنید و از این طریق کسب سود کنید.

نحوه شرکت در ISO توکن Sundae

در مرحله‌ی اول یک کیف‌پول اختصاصی کاردانو را نصب و اجرا کنید. توکن‌های ADA را که در والت صرافی داشتید به کیف پول جدید خود انتقال دهید. (برای شرکت باید حتما توکن‌های ADA‌ را داشته باشید.) توکن‌های کاردانو را در یکی از استخرهای کیف پول استیک کنید. حال شما می‌توانید در ISO رمز ارز SUNDAE شرکت نمائید.

جمع‌بندی

همانطور که بیان شد ساندی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال است که بر روی بلاک چین کاردانو اجرا شده است.  با استفاده از این صرافی شما می‌توانید رمزارزها را خرید و فروش کنید و یا با استیک کردن ارز دیجیتال بومی آن از شبکه پاداش دریافت کنید. این صرافی توانسته از زمان راه‌اندازی، اعتماد کاربران زیادی  را جذب کند و مورد استقبال کاربران فعال در حوزه ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.

منبع:‌ beincrypto.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *