استخراج ارز دیجیتال سان

 

استخراج ارز دیجیتال سان یا بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر  موضوعی است که بسیاری از فعالان این حوزه پیگیری می‌کنند. با اینکه کسب کوین یا توکن جدید در ارزهای دیجیتال بیشتر به واسطه بیت کوین با نام استخراج مصطلح شده است اما بسیاری از رمز ارزها از این نوع تولید ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی‌کنند. رمز ارز سان نیز یکی از این ارزهای دیجیتال است. این رمز ارز از استیک کردن یا سپرده‌گذاری برای این امر بهره می‌برد. در ادامه ما نیز از استخراج به واسطه عمومیت این کلمه استفاده خواهیم کرد اما در حقیقت استیک رمز ارز سان اتفاق می‌افتد.

ارز‌ دیجیتال سان با هدف توسعه‌ی امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای (DeFi) در شبکه‌‌ی بلاک چین ترون طراحی شد. رمز ارز SUN‌ اولین تجربه در حوزه‌ی مبادلات ارزهای دیجیتال و صرافی‌ها بر روی بلاکچین ترون است. استخراج ارز دیجیتال سان، از دو فاز مختلف تشکیل شده است؛          

  • فاز اول: جِنِسیس ماینینگ (Genesis Mining)  
  • فاز دوم: گاوِرنِنس ماینینگ (Governance Mining) 

مدت زمان استخراج کردنو نحوه‌ی توزیع پاداش

استخراج ارز دیجیتال سان از نظر زمان‌بندی در دو مرحله‌ی مختلف انجام شده است:

 Genesis Mining: از 12 خرداد 1400 (2  2021June) تا 23 تیر 1400 (July 14  2021 ) (SGT) به مدت ۴۲ روز

Governance Mining: از23 تیرماه 1400  (14 July 2021) (یعنی پس از پایان یافتن استخراج) (SGT) به مدت ۵ سال (مدت استخراج در ماه اول از 30 روز به 18 روز کاهش یافته است و نرخ استخراج بدون تغییر باقی مانده است.)

فاز اول (Genesis Mining) 

جنسیس ماینینگ (Genesis Mining) فاز اول استخراج رمزارز سان بوده که در حال حاضر این فاز به پایان رسیده است. این بخش از دو استخر LP، یعنی استخر استخراج 3pool LP و SUN-TRX LP تشکیل شده  که به ترتیب شامل 80٪ و 20٪ از پاداش‌های SUN اختصاص داده شده برای Genesis Mining است. مکانیزم عملکرد در این فاز به این شکل بود که در طی آن کاربران می‌توانستند رمز ارز TRX خود را به قرارداد هوشمند این پروژه ارسال کرده و پس از پایان دو هفته با توجه به میزان ارزهای دیجیتال خود SUN پاداش گرفته و رمز ارز TRX خود را نیز دریافت کنند. در طی این دو هفته 1860602 توکن برابر با 9.34٪ کل رمز‌ارز SUN استخراج و برای سرمایه‌گذاران ارسال شد.

فاز دوم (Governance Mining) 

پس از مرحله ابتدایی، این پروتکل وارد فاز (Governance Mining) شد. در این فاز کاربران می‌توانند با استیکینگ رمز‌ارزهای TRX JST،USDT ،SUN ،USDJ ،WIN ،BTT در استخرهای نقدینگی پروتکل، رمز ارز SUN دریافت کنند. در این مرحله به افرادی که توکن‌های خود را استیک کرده‌اند، نقش‌های بیشتری در شبکه داده می‌شود جزییات این فاز استخراج به شرح زیر است.

تامین‌کنندگان نقدینگی

در فاز اول این پروژه سه استخر 3pool LP pool، USDC LP pool، و SUN-TRX LP pool راه‌اندازی شده است. شما می‌توانید برای استیک کردن رمز‌ ارز خود هر کدام یک از این استخرهای نقدینگی را انتخاب کنید. اگر کاربری بخواهد قبل از موعد مشخص شده رمز ارزهای خود را آزاد کند ۵۰ درصد از سود خود را از دست می‌دهد و ضرر می‌کند. این میزان کسر شده بین باقی استیک‌کنندگان تقسیم می‌شود. اگرپاداش‌های خود را برداشت نکنید، به ازای آن‌ها شبکه به شما TUSD پاداش می‌دهد. وزن هر استخر نقدینگی بر اساس نسبت آرای کاربران تعیین می‌شود.

استخراح ارز دیجیتال سان

استیک کردن و استخراج کردن سان

استخر تامین نقدینگی سان به کاربران اجازه می‌دهد تا با قفل کردن توکن SUN، جوایز TUSD (که از 50 درصد هزینه‌های معاملاتی پلتفرم می‌آیند) را دریافت کنند و توکن‌های SUN را که به آنها اختصاص داده‌اند مطالبه کنند. 

استیک کردن رمز ارز SUN

با خرید رمز ارز سان و استیک کردن این ارز دیجیتال، کاربران میتوانند veSUN دریافت کنند (که با veSUN در فاز 1 سازگار است). قوانین قفل کردن ارز دیجیتال SUN ‌و دریافت جایزه به شرح زیر است:

بازه‌ی زمانی استیک کردن

بازه‌ی زمانی قفل کردن توکن SUN در فاز دوم (V2) از 26 هفته (6 ماه) تا 4 سال طول می‌کشد. حداکثر دوره‌ی استیک کردن 4 سال است و تمام رمزارزهای استیک شده‌ی SUN، به طور همزمان آزاد می‌شوند. کاربران می‌توانند برای استیک کردن رمزارز خود، زمانی را بین «26 هفته (6 ماه) تا 4 سال» برای آخرین استیک خود انتخاب کنند.

مقدار veSUN دریافتی

پاداشی که کاربران از شبکه دریافت می‌کنند دقیقا برابر با مقدار ارز دیجیتالی است که استیک کرده‌اند. 

مزایا داشتن ارز دیجیتال veSUN به شرح زیر است:

  • دریافت توکن TUSD 
  • تسریع در استخراج استخر نقدینگی
  • امکان رای دادن برای تعیین وزن استخرهای نقدینگی

تامین‌کنندگان در استخرهای نقدینگی

سه استخر نقدینگی 3pool، USDC و SUN-TRX در حال حاضر فعال هستند. برای شرکت در فرایند استخراج این ارز دیجیتال لازم است در ابتدا کیف پول‌هایی را که از رمزارز ترون پشتیبانی می‌کنند را نصب کنید و سپس وارد سایت SUN.IO شوید. برای شرکت در سایر استخراج نقدینگی، ابتدا باید نقدینگی را در JustSwap.io برای توکن‌های LP اضافه کنید و سپس این توکن‌ها را در SUN.io به اشتراک بگذارید تا شروع به استخراج کنید.

جمع بندی

استخراج ارز‌های دیجیتال فرایندی است که طی آن با استفاده از کامپیوتر و انجام فرایندی پیچیده تراکنش‌های کاربران تایید می‌شود و در طی آن توکن استخراج می‌شود. به این عمل استخراج ارز دیجیتال یا Mining و به شخصی که این کار را انجام می دهد ماینر(Miner) گفته می‌شود. اما استیک کردن به معنی قفل کردن توکن در شبکه به منظور دریافت سود است. در این روش کاربران رمزارزهای خود را به میزانی مشخص و در زمانی تعیین شده به شبکه میسپارند در مدت استیک ارزهای دیجیتال کاربران امکان معامله آن‌ها را ندارند. و در ازای این سپرده‌گذاری از شبکه سود دریافت می‌کنند. 

 

منبع: Sunio.zendesk 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *