معرفی 10 پروژه NFT بلاکچین سولانا

 

پروژه‌های NFT بلاکچین سولانا پس از اینکه میزان توجهات به این نوع از توکن‌ها افزایش یافت رشد مناسبی را تجربه کردند. بلاکچین سولانا همواره نشان داده است که می‌تواند شبکه مناسبی برای پروژه‌های مختلف ارز دیجیتال باشد. در این مقاله ابتدا تعریف کوتاهی از توکن‌های NFt خواهیم داشت و سپس به معرفی معرفی 10 پروژه‌ NFT بر بستر بلاکچین سولانا خواهیم پرداخت.

توکن‌های NFT با نام توکن‌های بی‌مانند یا Non-Fungible Token به توکن‌هایی گفته می‌شوند که در بستر بلاکچین ساخته شده‌اند و قابل تعویض نیستند. اما این به چه معناست؟ برای درک بهتر این مفهوم به مثال زیر توجه کنید. اگر شما یک اسکناس ۱۰ هزارتومانی داشته باشید می‌توانید براحتی این اسکناس را با یک اسکناس ۱۰ هزار تومانی دیگر جابه‌جا کنید، بدون اینکه ارزش دارایی شما و شخص مقابلتان تغییر کند. اما این ویژگی در بسیاری از دارایی‌ها وجود ندارد. به عنوان مثال دو خانه، به این دسته از دارایی‌ها غیر قابل تعویض می‌گویند درست مانند توکن‌های NFT که قابل تعویض نیستند. در ادامه‌ی مقاله قصد داریم به معرفی پروژه‌های NFT که بر روی بلاکچین سولانا طراحی شده‌اند، بپردازیم.

 

پروژه‌ی Galactic Geckos Space Garage

 پروژه‌ی Galactic Geckos Space Garage شامل 10000 مسابقه فضایی است. در این بازی، مبارزان تصمیم گرفته‌اند از مسابقات سفینه‌های فضایی برای حل و فصل درگیری‌های سیاسی به جای جنگ استفاده کنند. هر شرکت‌کننده  به یکی از چهار دسته‌ی آلورا (Alura)، تارگاری (the Targari)، مارتو (Martu) و بارادا (Barada) تعلق دارد. از جمله مزایای برگزاری این مسابقه می‌توان به دریافت جوایز، امکان شرکت در جلسات، دریافت کالاهای انحصاری و دیگر مزایا اشاره کرد. در حال حاضر، سه مجموعه مختلف توکن بی‌مانند در Geckoverse وجود دارد:

  • Galactic Geckos: مسابقات فضایی Gecko 
  • Enigma Crystals: یک قطعه بسیار پیشرفته از فناوری با “اهداف ناشناخته بسیار”
  • Concordians: مجموعه‌ای از رویدادها که توسط گروهی طراحی شده است.

 

 Galactic Geckos Space Garage

پروژه‌ی Solana Monkey Business

توکن بی‌مانند Solana Monkey Business با نام مستعار SMB مجموعه‌ای از 5000 میمون منحصربه‌ فرد 24×24 پیکسلی است که در بلاک‌چین سولانا ذخیره شده‌اند. ازجمله مزایای این پروژه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. دسترسی به کیف پول انحصاری و مختص اعضا 
  2. دسترسی به MonkeDAO، اولین سازمان مستقل غیر متمرکز بر پایه توکن بی مانند در بلاکچین سولانا

این پروژه یکی از محبوب‌ترین پروژه‌های NFT است که از زمان راه‌اندازی آن تاکنون بیش از 107 میلیون دلار SMB معامله شده است. یکی از بزرگترین معاملات در این پروژه، یک میمون سولانا بود که در اکتبر (مهرماه) سال جاری، به قیمت 2 میلیون دلار فروخته شد.

 

Solana Monkey Business

 

پروژه‌ی Boryoku Dragonz

پروژه‌ی Boryoku Dragonz مجموعه‌ای انحصاری از 1111 توکن بی‌مانند اژدها در بلاک چین سولانا است. این پروژه شامل ایر دراپ airdrop روزانه می‌باشد، بدین صورت که دارندگان این NFTها، روزانه 7 توکن BOKU برای هر اژدهایی که دارند دریافت می‌کنند. از آنجایی که BOKU در زمان نگارش این مقاله حدود پنج دلار به ازای هر توکن ارزش دارد، دارندگان آن در حال حاضر روزانه 35 دلار به ازای هر اژدها درآمد دارند. اگر قیمت BOKU ثابت بماند، کاربران فقط به ازای داشتن این توکن‌ها در سال، بیش از 12000 دلار درآمد خواهند داشت. تیم Boryoku Dragonz زمینی را در پروژه‌ی سندباکس به عنوان بخشی از چشم انداز خود برای “ساختن دهکده Boryoku” خریداری کرده است.

 

Boryoku Dragonz

 

 پروژه‌ی Pesky Penguins  

پروژه‌ی Pesky Penguins مجموعه‌ای از NFT پنگوئن‌های هنری در بلاک‌چین سولانا است. تعداد این پنگوئن‌ها در ابتدا 8888 بود، اما تعداد پنگوئن‌های موجود در حال حاضر به عدد 8588 رسیده‌اند. علت این کاهش تعداد پنگوئن‌ها سیستم خریدن و سوزاندن NFTها بوده که توسط خود طراحان این پروژه ابداع شده است و ارزان‌ترین پنگوئن‌ها را از گردش خارج می‌کند.

 

Pesky Penguins

 

پروژه‌ی  Thugbirdz     

پروژه‌ی Thugbirdz مجموعه‌ای از 3333 پرنده‌ی گانگستر کلکسیونی منحصر به فرد در بلاک‌چین سولانا است. این پرندگان گانگستر دارای ویژگی‌های متعددی از جمله زنجیر، سبک سیگار کشیدن، خالکوبی‌های صورت و… هستند. این پرندگان به ۴ دسته تقسیم می‌شوند:

رئیس (Boss): فقط یکی از این پرنده‌ها به عنوان رئیس منتخب می‌شود.

معاون (Underboss): فقط 25 یا 0.9٪ از این پرندگان، این موقعیت را دارند.

مجری (Enforcer): تنها 315 یا 9 درصد از این پرندگان این موقعیت را دارند.

اراذل (Thug):  حدود ۸۹ درصد، این موقعیت را دارند.

 

Thugbirdz

 

پروژه‌ی Lotus Gang 

لوتوس گنگ (Lotus Gang) مجموعه‌ای از 2000 لوتوس خانم و 2000 لوتوس آقا در بلاک‌چین سولانا با پوشش الهام گرفته از فرهنگ آسیایی است. این پروژه از کریپتو پانکز (Cryptopunks) و میمون‌های سولانا (Solana Monkey Business) الهام گرفته شده و در عین حال ویژگی‌هایی از فرهنگ آسیا را به شخصیت‌های خود اضافه می‌کند. این NFT یک پروژه متمرکز بر جامعه با چشم انداز ایجاد ابزار و منابع برای کمک به سرمایه‌گذاران در جهت‌یابی فضای کریپتو و توکن‌های بی‌مانند است. هر توکن غیر قابل تعویض لوتوس گنگ با دست کشیده می‌شود و لوازم جانبی آن شامل زنجیر، کلاه ایمنی، پیشاهنگ و لباس‌های الهام گرفته از فرهنگ آسیایی مانند ساری، شروانی، بهانگرا، تاج تایلندی و زره سامورایی است. این پروژه 10% از درآمد خود را به امور خیریه اهدا می‌کند. موسسه‌‌ی United Sikhs یکی از اولین خیریه‌هایی است که از تیم لوتوس گنگ کمک مالی دریافت کرده است. لوتوس گنگ به عنوان بخشی از تمرکز جامعه خود، راهنماهایی را در مورد اکوسیستم NFT و امنیت عملیاتی (OPSEC) منتشر کرده است تا به سرمایه‌گذاران رمزارز کمک کند و از خود در برابر حملات سایبری محافظت کنند.

 

Lotus Gang

 

پروژه‌ی Aurory Project

پروژه‌ی Aurorians مجموعه‌ای از 10000 توکن بی‌مانند است که برای کسب درآمد در آن بازیکنان در سراسر جهان به آنتیک (Antik) و کریپتوز (Cryptos) سفر می‌کنند. در طول سفر آن‌ها با Nefties، موجودات جادویی روبرو می‌شوند که می‌توان آنها را گرفته، معامله کرد و در نبردها استفاده کرد. این بازی رمز ارز مخصوص به خود را دارد. توکن AURY را می‌توان از طریق حالت‌های بازی PvE و PvP و همچنین شرط بندی به دست آورد. (اصطلاح PVE مخفف Player versus environment به معنی بازیکن در مقابل محیط یا کامپیوتر است که به بازی‌های آنلاین تک نفره گفته می‌شود و اصطلاح pvp مخفف Player versus player می‌باشد که به معنی بازیکن در برابر بازیکن است و به بازی‌های دو نفره گفته می‌شود.) این پروژه سرمایه‌گذاران مختلفی دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سولانا: پروژه سولانا به عنوان یکی از حامیان اصلی این پروژه محسوب می‌شود.

Animoca Brands: تیمی که سندباکس را خریداری کرد و در اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)، اُپن سی (OpenSea)، کریپتوکیتیز (CryptoKitties) و کیف پول متاماسک (MetaMask) سرمایه‌گذاری کرد.

Alameda Research: در پروژه‌هایی از جمله سولانا (Solana)، وان اینچ (1inch) و آکالا (Acala) سرمایه‌گذاری کرده است. 

 

پروژه‌های NFT‌ بر بستر بلاکچین سولانا

پروژه‌ی Solsteads

 پروژه‌ی Solsteads اولین مجموعه خانه‌های سورئال در سولانا است، با 2472 خانه منحصر به فرد که به عنوان خانه‌های دیجیتال هستند. هر Solstead دارای یک آدرس خیابان منحصر به فرد (یعنی 791 Battle Street) و یک خانه زیبا با سبک هنری سورئال است. پروژه‌ی Solsteads همچنین به‌عنوان گالری‌هایی عمل می‌کند که می‌توانید هرسولانا ان اف تی یا اتریوم را که دارید به نمایش بگذارید. فقط باید مطمئن شوید NFT‌های دیگر شما در همان کیف پولی ذخیره می‌شوند که Solstead شما در آن ذخیره شده است. شما می‌توانید NFT‌های دیگر خود را در Solstead در اختیار داشته باشید. برای مثال، می‌توانید گروهی از اعضای باند لوتوس را داشته باشید که در کنار تعدادی میمون سولانا و… زندگی می‌کنند. 

 

پروژه‌های NFT سولانا

پروژه‌ی  Solarians

پروژه‌ی Solarians اولین پروژه NFT سولانا است که مجموعه‌ای از 10000 ربات متحرک هستند که هر کدام مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. تیم پشتیبان Solarians در ایجاد DigitalEyes، اولین بازار NFT سولانا، مشارکت داشت. به دلیل این همکاری، 4٪ از تمام کارمزد خدمات بازار DigitalEyes به RoboDAO اهدا می‌شود. چشم انداز Rumble Worlds ساخت یک بازی متاورس “mash up” است که در آن بازیکنان می‌توانند با استفاده از نسخه‌های سه بعدی ان اف تی‌های سولاناهای مورد علاقه خود در بازی‌های مهمانی شرکت کنند. مزایای نگهداری Solarians همچنین شامل دسترسی به RoboDAO، یک سازمان مستقل غیرمتمرکز است. اعضای روبودائو در تصمیم‌ گیری‌های مربوط به جهت‌گیری کلی سازمان و استفاده از وجوه خزانه مشارکت دارند.

برای پیوستن به روبو دائو و شرکت در RoboDAO، اعضا باید یک Solarian بخرند و به کانال سولانا دیسکورد بپیوندید (دیسکورد یک برنامه ارتباطی رایگان است که بیشتر شبیه برنامه‌های محبوب مانند اسکایپ یا slake است.)

ویژگی‌های متفاوت این پروژه :

  • تیم پشتیبان Solarians در ایجاد اولین بازار NFT سولانا نقش داشته است
  • هزینه کمتر: قیمت‌ها از 1.64 SOL یا 287 دلار شروع می‌شود
  • Solarians اولین پروژه NFT ،On-Chain در سولانا است
  • بازی متاورس رامبل وردز در حال ساخت است

 

Solarians

پروژه‌ی Degen Ape Academy

پروژه آکادمی دیجِنِریت اَپ Degenerate Ape Academy، مجموعه‌ای از 10000 NFT میمون در بلاک‌چین سولانا است. میمون‌های Degen نیز یکی از محبوب‌ترین NFT‌های سولانا هستند که در مجموع با ارزش بیش از ۱۱۰ میلیون دلار معامله شده‌اند.

 

منبع: Hackernoon.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *