آکادمی رابکس

آکادمی رابکس مرجع آموزش ارزدیجیتال

توکن NFT چیست و چگونه NFT بسازیم؟

نویسنده : امیرمسعود

77

زمان مطالعه :

مقالات

01فروردین1401|53:18

توکن NFT

اگر شما و دوستتان هر کدام یک اسکناس هزار تومانی داشته باشید. هر یک از این اسکناس‌ها دارای ارزش یکسان است. در واقع اگر این اسکناس‌ها را با یکدیگر عوض کنید در واقع هیچ ارزشی جا به جا نشده است. به این قابلیت یک دارایی، فانجیبل (Fungible) یا قابلیت تعویض‌پذیری می‌گویند. بسیاری از دارایی‌ها تعویض‌پذیر هستند. به عنوان مثال یک شمش طلا با یک شمش طلای دیگر برابر است. ارزهای رایج کشورها مانند ریال، یورو یا دلار نیز جز دارایی‌های تعویض‌پذیر دسته‌بندی می‌شوند. در دنیای ارزهای دیجیتال نیز بیت کوین، اتریوم یا دیگر رمز‌ارزهایی که می‌شناسیم تعویض‌پذیر هستند.

در حوزه ارزهای دیجیتال، توکن‌های بی‌مانند (Non-Fungible Token) نوع دیگری از رمز ارزها محسوب می‌شوند. تفاوت اصلی این توکن‌ها با دیگر ارزها این است که هر یک از آن‌‌‌ها دارای ارزش منحصر به فردی می‌باشند. توکن NFT می‌تواند یک دارایی دیجیتال یا نسخه توکنیزه شده (تبدیل به توکن شده) یک دارایی واقعی باشد. این توکن‌ها مانند دیگر رمز‌ارزها بر بستر بلاک چین ایجاد و ذخیره می‌شوند.

کاربرد توکن NFT چیست؟

 

 

هویت دیجیتال

هویت و شناسایی حوزه دیگری است که از توکن‌های NFT می‌توان استفاده کرد. ذخیره اطلاعات شناسایی و مالکیت در بلاک چین باعث افزایش حریم خصوصی و یکپارچگی داده‌ها می‌شود. این کاربرد همچنین برای افراد در نقاط مختلف جهان، امکان انتقال آسان و عدم نیاز به اعتماد را به ارمغان می‌آورد.

 

سرمایه‌گذاری

در دنیای توکن‌های NFT می‌توان توکنی که تصور می‌شود در آینده به دلایلی مورد توجه بیشتر قرار می‌گیرد به امید کسب سود خریداری و نگه‌داری کرد.

 

ایجاد کلکسیون

یکی از کاربردهای توکن‌های NFT، ساخت کلکسیون است. از گذشته کلکسیون‌های تمبر، عکس یا نقاشی از جمله مرسوم‌ترین نوع فیزیکی کلکسیون‌ها بوده‌اند. حال با آمدن توکن‌های NFT می‌توان هر چیزی را با این توکن‌ها کلکسیون کرد و مطمئن بود که کسی آن توکن را نمی‌تواند کپی کند و البته احتمال سرقت تقریبا وجود ندارد.

 

صنعت بازی

همان‌طور که می‌دانید این صنعت بازی در دنیا در یک دهه اخیر در دنیا رشد چشمگیری داشته و گردش مالی در آن رشد زیادی کرده است. یک کاربرد وسیع توکن بی‌مانند استفاده در بازی‌ها است. تصور کنید شما در یک بازی بسیار خوب هستید. شما می توانید اکانت خود در ان بازی را تبدیل به یک توکن کرده و به فروش برسانید. یا بسیاری از بازی‌ها این قابلیت را به پلتفرم خود آورده‌اند. به این صورت که شما با بازی بیشتر و بهتر، شخصیت‌های منحصر به فردی را ساخته و هر زمان بخواهید می‌توانید آن‌ها را به صورت توکن NFT بفروشید.

چگونه می‌توان توکن NFT خرید؟

سایت‌هایی برای خرید و فروش توکن‌های NFT بر روی شبکه‌های مختلف بلاک چین وجود دارد. برای توکن‌هایی که بر بستر اتریوم ایجاد شده‌اند می‌توانید به سایت Opensea.io و برای معاملات توکن‌های بی‌مانندی که بر روی شبکه اسمارت چین بایننس ساخته شده‌اند. سایت Treasureland.market یکی از گزینه‌های مناسب هستند. در این سایت‌ها توکن‌های NFT توسط فروشندگان ارائه و قیمت گذاری می‌شود. خریداران می‌توانند توکن‌ها را با توجه به موضوع مختلف در دسته بندی‌های مختلف مشاهده کرده و در صورت تمایل اقدام به خرید نمایند.

عمدتا برای خرید توکنی که بر بستر اسمارت چین بایننس ساخته شده است باید رمز ارز BNB پرداخت کرد و برای خرید توکن NFT بر روی شبکه اتریوم از رمز ارز اتر (ETH) استفاده می‌شود. هر دو این ارزهای رمزپایه برای خرید در پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال رابکس موجود است. برای پرداخت مبلغ توکن از کیف پول‌های داخلی مروگر مانند بایننس اسمارت چین والت (Binance Chain Wallet) یا متاماسک (MetaMask) می‌توان استفاده کرد.

نکته قابل اهمیت اینکه از صحیح بودن آدرس وب‌سایت‌ها اطمینان حاصل کنید تا از رفتن به سایت‌های جعلی جلوگیری به عمل بیاید و اگر زیاد به این سایت‌ها مراجعه می‌کنید، حتما در مروگر خود آن‌ها را بوکمارک کنید.

ذخیره‌سازی توکن NFT

برای ذخیر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه‌سازی توکن NFT می‌توان از کیف پول‌های معمول که دیگر ارزهای دیجیتال را در آن ها ذخیره می‌کنیم، مانند تراست والت (Trust Wallet) یا کوینومی (Coinomi) استفاده کرد. شایان ذکر است که فقط مالک هر NFT دسترسی جهت انتقال را آن داشته و حتی سازنده آن دسترسی برای جا به جایی یا ساخت کپی از آن را ندارد.

توکن NFT | توکن NFT چیست | خرید توکنNon Fungible Token | NFT | توکن بی مثال | توکن منحصر به فرد | توکن غیر مثلی

چگونه یک توکن NFT ارزشمند می‌شود؟

مانند هر دارایی دیگری این ارزش ذاتی خود شی نیست که آن را ارزشمند می‌کند، بلکه بیشتر این ارزش توسط افرادی تعیین می‌شود که آن را ارزشمند می‌دانند. در واقع ارزش یک باور مشترک است. فلزات گرانبها باشد یا پول‌های رایج مانند ریال یا دلار و یا توکن NFT، فرقی نمی‌کند.

چه نوع توکن‌های NFT وجود دارد؟

در واقع هر چیزی که ماهیت دیجیتال داشته باشد می‌تواند به یک توکن NFT تبدیل شود. یک عکس که می‌تواند تصویر یک نقاشی مطرح باشد و یا کاور آلبوم یک هنرمند، صدایی که می‌تواند موزیک یک خواننده باشد یا صحبت‌های حکیمانه یک بزرگ، یا می‌توان فیلم و یا فایل‌های GIF را تبدیل به توکن  NFT کرد.

چگونه توکن NFT بسازیم؟

ایجاد توکن NFT نیازمند دانش برنامه‌نویسی نیست و این خدمت توسط سایت‌های مختلفی ارائه می‌شود. برای ساخت توکن بی‌مانند خود، شما ابتدا باید بین شبکه اتریوم یا اسمارت چین بایننس یکی را انتخاب کنید و مقدار رمز‌ارز مورد نیاز برای پرداخت کارمزد ساخت توکن را در کیف پول خود داشته باشید.

استانداردهای موجود برای توکن‌های NFT

بسترهای مختلفی برای ایجاد و صدور توکن‌های NFT وجود دارد. معروف‌ترین آن‌ها استاندارد ERC-721  است. استانداردی برای ساخت و معامله توکن‌های بی‌مانند بر روی بستر اتریوم. استاندارد جدیدتر و پیشرفته‌تر آن در این شبکه ERC-1155 می‌باشد.

بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) استانداردهای خاص خود را دارد، BEP-721 و BEP-1155. این دو استاندارد عملکرد مشابه استانداردهای شبکه اتریوم را ارائه می‌دهند. البته با توجه به کارمزدهای بسیار پایین‌تر، شبکه بایننس اسمارت چین برای کاربران جذابیت پیدا کرده است.

چند پروژه که از توکن‌های NFT استفاده کرده‌اند.

بازی کریپتوکیتیز و شبکه اتریوم

یکی از اولین پروژه های NFT که توانست توجه قابل توجهی را به خود جلب کند کریپتوکیتز (CryptoKitties) بود. کریپتوکیتیز یک بازی ساخته شده بر روی شبکه اتریوم است که به بازیکنان امکان جمع آوری، پرورش و تبادل گربه‌های مجازی را می‌دهد.

nft

هر کریپتوکیتی (CryptoKitty) یا گربه مجازی می‌تواند ترکیبی از چندین ویژگی مختلف مانند سن، نژاد یا رنگ را داشته باشد. به این ترتیب، هر یک از آن‌ها منحصر به فرد بوده و نمی‌توان آن‌ها را با یکدیگر عوض کرد. این بازی در سال 2017، مورد استقبال بی‌نظیر قرار گرفت به طوری که بار شبکه بالایی بر اتریوم وارد کرد. به طوری تخمین زده می‌شود در دسامبر 2017 (دی 1396) 25٪ ترافیک شبکه اتریوم مربوط به تراکنش‌های این بازی بوده است. بازی کریپتوکیتیز یک نمونه اولیه از دیگر موارد استفاده از بلاک چین بود که ارز دیجیتال نیست، بلکه کاربردی بود که کاملا برای تفریح مورد استفاده قرار می‌گرفت. در مجموع، این گربه‌های مجازی میلیون‌ها دلار جابجا کردند و برخی از توکن‌های خاص (گربه‌ها با ویژگی‌های منحصر به فرد) با مبالغ صدها هزار دلاری فروخته شدند.

کریپتوپانک

کریپتوپانک (CryptoPunk) یکی دیگر از اولین پروژهای توکنNFT بود که در ژوئن 2017 (تیر 1396) معرفی شد. این پروژه شامل 10000 تصویر 8 بیتی بود و هیچ کاربرد خاصی نداشت. اما پروژه‌های بسیاری از آن به عنوان منبع الهام استفاده کرده و حتی استاندارد ERC-721 با توجه به این پروژه ساخته شد.

nft 1

 

My Crypto Heroes

My Crypto Heroes یک بازی سبک نقش آفرینی (RPG) است که در آن بازیکنان می‌توانند از طریق جستجوها و نبردها قهرمانان تاریخی را مرتب کنند. قهرمانان و موارد درون بازی به عنوان توکن ‌NFT در بلاک چین اتریوم ساخته می‌شوند.

تمبرهای کریپتو

تمبرهای کریپتو توسط سرویس پستی اتریش صادر شده و دنیای دیجیتال را به دنیای واقعی متصل می‌کنند. از این تمبرها برای حمل نامه مانند هر تمبر دیگری استفاده می‌شود. اما، آن‌ها همچنین به عنوان تصاویر دیجیتال در بلاک چین اتریوم ذخیره می‌شوند، و همچنین مانند یک کالای دیجیتال قابل معامله هستند.

توکنNFT در ایران

همگام با رشد توکن‌های NFT در دنیا ایرانیان نیز از این فناوری استقبال کردند. تاکنون چند تن از هنرمندان حوزه موزیک ایرانی کاور آلبوم‌های خود را به صورت توکن NFT درآورده و به فروش رسانده‌اند.

در اتفاقی دیگر جک دورسی بنیان‌گذار توئیتر اولین توئیت این شبکه اجتماعی را به صورت توکن NFT درآورده و به حراج گذاشت و یک ایرانی به مبلغ 2.9 میلیون دلار برنده نهایی این حراجی بود.


منبع: binance.com

به این مقاله امتیاز دهید :

برچسب های مرتبط :
اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی بلاگ

قیمت لحظه ای ارز دیجیتال

پربازدید ترین خبرها

توکن NFT چیست و چگونه NFT بسازیم؟

دگ چیست و تفاوت آن با بلاک چین

آموزش کیف پول تراست والت

آموزش کیف پول اتمیک

وام بدون وثیقه ارز دیجیتال چیست؟ وام‌ های آنی در دیفای

تراکنش محرمانه بلاک چین چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟ آشنایی اولیه با رمز ارز ها

مطالب خواندنی

قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا معاملات اختیار پایان سال نگران کننده است؟
قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا...
قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا معاملات اختیار پایان سال نگران کننده است؟
قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا...
قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا معاملات اختیار پایان سال نگران کننده است؟
قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا...
قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا معاملات اختیار پایان سال نگران کننده است؟
قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا...

ارزهای دیجیتال در یک نگاه

بیت کوین

بیت کوین

بیت کوین

بیت کوین

بیت کوین

بیت کوین