خرید کاردانو، فروش کاردانو ( Cardano )، بهترین قیمت کاردانو

بستر قراردادهای هوشمند آزاد
و دمکراتیک ...

بهترین قیمت کاردانو (cardano) را از رابکس بخواهید
 

خرید کاردانو , فروش کاردانو, قیمت کاردانو , کاردانو

خرید کاردانو، فروش کاردانو ( Cardano )، بهترین قیمت کاردانو

بستر قراردادهای هوشمند آزاد
و دمکراتیک ...

بهترین قیمت کاردانو (cardano) را از رابکس بخواهید

پروژه کاردانو با کوین آدا (ADA) در سال 2017 قدم به دنیای ارزهای دیجیتال گذاشت. هدف این پروژه از ابتدا این بود که رقیبی مهم برای اتریوم بوده و با کار پژوهشی گسترده و اجرای بی نقص، جای خود را در بین کوین‌های اول مارکت باز کند. اضافه شدن قرادادهای هوشمند و غیرمتمرکزسازی کامل کاردانو، آن را به پروژه‌ای قدرتمند در بازار تبدیل خواهد کرد.

نکات کلیدی

  1. کاردانو یک شبکه کاملا آکادمیک و با پژوهش‌های گسترده قبل از عرضه کامل است.
  2. کاردانو از یک پروتکل اجماع خاصی به نام Ouroboros Praos protocol استفاده می‌کند که در آن هر 5 روز مقداری توکن آدا از طرف کاربران در آن استیک شده و فرآیند تایید تراکنش‌ها انجام می‌شود.
  3. کاردانو چند دوره برای بروزرسانی‌های خود معرفی کرده است. اکنون دوره‌های تاسیس و غیرمتمرکزسازی به پایان رسیده و در دوره قراردادهای هوشمند هستیم.
  4. طبق برنامه کاردانو، بعد از اتمام دوران مدیریت، کاردانو شبکه‌ای کاملا غیرمتمرکز و مناسب برای قراردادهای هوشمند و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز خواهد شد.

کیف پول کاردانو

کیف پول تحت وب: کیف پول یوروی (Yoroi) برروی کروم و فایرفاکس قابل نصب است.

کیف پول نرم‌افزاری: کیف پول ددالوس (Daedalus)، ساخت خود کاردانو و مخصوص دسکتاپ است. کیف پول تراست والت (Trust wallet) و اتمیک والت (Atomic Wallet) نیز در دسترس هستند.

کیف پول سخت‌افزاری: کیف پول ترزو (Trezor) و لجر (Ledger) برای نگه‌داری سرد آدا و با امنیت بالا مناسب هستند.

ریشه‌های کاردانو

بیت کوین در دنیای کریپتوکارنسی به عنوان رهبر و اولین بودن شناخته می‌شود. رمزارزی که یک کلاس دارایی جدید را معرفی کرده و به عنوان محل ذخیره ارزش عمل می‌کند. اتریوم نیز نشان داد چه کارهای مهم و بزرگی می‌توان با بلاکچین انجام داد. پروژه‌های متعدد ERC-20 این صنعت را رو به جلو می‌برند.

به دلیل سهم زیاد اتریوم از بازار و تسلطش بر دنیای کریپتوکارنسی، بخش اعظم توسعه‌دهندگان ترجیح می‌دهند بر روی این شبکه کار کنند و هر روزه نرم‌افزارهای غیرمتمرکز مختلف و کاربردی به بازار معرفی می‌شود. با تمام این موارد شبکه‌ها و پروژه‌هایی به وجود آمدند تا رقیبی برای اتریوم بوده و به نوعی آن را شکست دهند. اغلب به آن‌ها قاتل اتریوم (Ethereum Killer) گفته می‌شود. کاردانو نیز یکی از همین پروژه‌هاست.

یکی از مشکلاتی که همیشه مورد انتقاد مخالفان اتریوم بوده است، بحث مقیاس‌پذیری است. گاوهی توان پردازشی شبکه اتریوم، پاسخگوی تعداد زیاد کاربران و تراکنش‌های این بلاکچین نبوده و هزینه‌های انتقال فوق‌العاده بالا می‌رود. سرعت انجام تراکنش‌ها نیز پایین خواهد آمد. بسیاری از پروژه‌ها برای حل این مشکل، مجبور به کم کردن امنیت و یا غیرمتمرکز بودن شبکه‌اشان شده‌اند؛ اما چالش اصلی داشتن هر سه ضلع امنیت، غیرمتمرکز بودن و مقیاس‌پذیری در کنار هم است. کاردانو در انتهای برنامه توسعه خود قرار است به این موارد دست پیدا کند.

کاردانو توسط یکی از هم بنیانگذاران خود اتریوم ساخته شده است. چارلز هاسکینسون (Charles Haskinson) ریاضی‌خوانده‌ای است که جزو تیم 8 نفره موسسان اتریوم بوده است. او بعد از اینکه با بقیه اعضای تیم بر سر مساله غیر انتفاعی بودن یا نبودن اتریوم به مشکل برخورد پروژه را ترک کرد. چارلز هاسکیسون از تیم اتریوم جدا شده و به همراه تیمی متخصص شامل مهندسین و فارغ التحصیلان دانشگاهی یک بلاکچین جدید را از صفر ایجاد کرد.

کاردانو با توکن آدا (ADA) یک پروژه بلاکچینی است که برای پرداخت‌های همتا به همتا و ساخت قرادادهای هوشمند ساخته شده است تا در کنار داشتن امنیت، مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم را نیز نداشته باشد. نام این بلاکچین از روی ریاضیدان مشهور ایتالیایی، جرولامو کاردانو (Gerolamo Cardano) برداشته شده است. نکته جالب اینجاست که نام توکن این شبکه؛ یعنی ADA نیز از نام ریاضیدان مشهور انگلیسی، آدا لاولیس (Ada Lovelace) الهام گرفته شده است. از آدا لاولیس به عنوان اولین برنامه‌نویس دنیا یاد می‌شود. او اولین الگوریتم را در سال 1843 منتشر کرد و احتمالا بدون تلاش‌های او، احتمالا کامپیوتر‌های امروزی وجود نداشتند.

کاردانو، غیرمتمرکز و مورد حمایت چند سازمان!

کاردانو در دنیای بلاکچین فعالیت می‌کند و غیرمتمرکز است؛ یعنی هیچ سازمان مرکزی یا شخص خاصی تصمیمات مربوط به شبکه را نگرفته و تمام کارها تماما توسط نودها انجام می‌شود.

با این حال چند سازمان متمرکز وجود دارند که با همکاری یکدیگر، مشغول توسعه و تبلیغ کاردانو هستند: بنیاد کاردانو، شرکت IOHK و شرکت Emurgo.

بنیاد کاردانو یک سازمان فعال حوزه بلاکچین و رمزارزها واقع در سوئیس است. هدف اصلی این بنیاد “استانداردسازی، محافظت و تبلیغ” کاردانو و تکنولوژی آن است.

شرکت IOHK توسط چارلز هاسکینسون و جرمی وود (Jeremy Wood) تاسیس شد. هدف این شرکت ساخت تکنولوژی‌هایی است که به شمول‌پذیری مالی کمک کند.

شرکت Emurgo نیز فعال در زمینه حمایت از توسعه‌دهندگان، استارت‌آپ‌ها شرکت‌هایی است که در حوزه بلاکچین کار می‌کنند، است. Emurgo شرکت خواهر IOHK محسوب می‌شود.

کاردانو چگونه به وجود آمد؟

هاسکینسون کاردانو را به عنوان نسل سوم بلاکچین‌ها معرفی می‌کند. از نظر او بیت کوین بلاکچین نسل اول و اتریوم نسل دوم هستند؛ در نتیجه کاردانو بهبود یافته این دو بوده و نسل سوم بلاکچین‌هاست! کاردانو حاصل اختلاف نظر بین هاسکینسون و دیگر اعضای تیم بنیانگذار اتریوم بود. او تصمیم گرفت یک زنجیره کاملا جدید با رویکردی متفاوت ایجاد کند. تفاوتی که کاردانو با دیگر پروژه‌های بلاکچینی دارد، این است که بسیار آکادمیک و علمی پیش می‌‌رود. تحقیقات و کار پژوهشی طولانی مدت از ویژگی‌های مهم توسعه کاردانوست.

هدف اصلی کاردانو ایجاد یک رمزارز برای تبادلات مالی نبوده است؛ بلکه این پروژه می‌خواهد قرادادهای هوشمند را به بهترین شکل ممکن، اجرایی کند. اجرا کردن بی نقص قرادادهای هوشمند و بهره‌گیری از بیشترین پتانسیل آن‌ها باعث شده است تیم کاردانو، 4 سال بر روی آن فقط تحقیق و پزوهش کنند. اضافه شدن قابلیت نوشتن قرادادهای هوشمند به کاردانو، امکان ساخت نرم‌افزارهای غیرمتمرکز را نیز ایجاد خواهد کرد.

بلاکچین لایه‌‌بندی شده کاردانو

یکی از ویژگی‌های خاص کاردانو که آن را از دیگر بلاکچین‌ها و کوین‌ها متمایز می‌کند، داشتن دو لایه بلاکچین است. یک لایه تسویه و دیگری لایه محاسباتی. اکثر بلاک‌چین‌ها دارای یک لایه هستند. در کاردانو تراکنش‌ها سریع‌تر، با هزینه کمتر انجام شده و مشکل شلوغی شبکه نیز پیش نمی‌آید.

در لایه تسویه (CSL) تراکنش‌های همتا به همتا انجام می‌شود و کاربران توکن‌های ادا را در آن برای هم می‌فرستند. اما لایه محاسباتی (CCL) روح شبکه کاردانوست. امنیت شبکه در این لایه تامین شده و قراردادهای هوشمند نیز بر روی این لایه نوشته خواهند شد.  اطلاعات مورد نیاز شبکه و تراکنش‌ها نیز در این لایه ذخیره می‌شود.

وقتی شبکه کاردانو برای اولین بار در سال 2017 (1396) تست شد، توانایی انجام 257 تراکنش بر ثانیه را داشت. برای فهیدن اهمیت این موضوع باید بدانید که بیت کوین بین 4 تا 6 تراکنش بر ثانیه و اتریوم 15 تا 20 تراکنش را انجام می‌دهد.

تولید کنندگان بلاک

در هر شبکه بلاکچینی اعضایی وجود دارند که وظیفه تامین امنیت و تایید تراکنش‌های آن شبکه را دارند. در بیت کوین ماینرها این کار را انجام ‌می‌دهند. وظیفه همه آن‌ها در شبکه‌ کم و بیش مانند هم است؛ اما گاهی اسم‌های متفاوتی دارند. در کاردانو به این اعضا تولیدکنندگان بلاک (Block Producers) گفته می‌شود. تولیدکنندگان بلاک در شبکه کاردانو تراکنش‌های جدید را به زنجیره اضافه می‌کنند.

امنیت شبکه کاردانو توسط نودهای اعتبارسنج (Validator Nodes) تامین می‌شود و آن‌ها تصمیم می‌گیرند که کدام بلاک کاندید شده به شبکه اضافه خواهد شد.

کاردانو برای اجماع از یک روش خاص اثبات سهام (Proof Of Stake) به نام Ouroboros Praos protocol استفاده می‌کند. تولید بلاک‌ها در یک Epoch که شامل 432 هزار اسلات (Slot) است، انجام می‌شود.Epoch و Slot چه چیزهایی هستند؟

یک epoch دوره زمانی‌ای است که طی آن تمام آداهای استیک شده برای تولید بلاک مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر کدام از آن‌ها 432 هزار اسلات دارد. هر اسلات نیز 1 ثانیه است؛ پس هر epoch 5 روز طول می‌کشد. شما وقتی اداهای خود را استیک می‌کنید، 5 روز قفل می‌شود تا از آن‌ها برای تولید بلاک استفاده شود.

همانطور که گفته شد، epoch یک دوره زمان است که به واحدهای کوچک‌تر slot تقسیم می‌شود. 432 هزار اسلات در هر epoch وجود دارد و این اسلات‌ها، 12 هزار رهبر دارند. این رهبران از بین اعتبارسنج‌های کاردانو انتخاب می‌شوند. انتخاب این رهبران اسلات، توسط نگه‌دارندگان آدا انجام می‌شود. این رهبران تراکنش‌‌ها و بلاک‌ها را ایجاد می‌کنند. Epoch در واقع مانند یک دوره کاری است که در آن کارمندان مختلف به کار تولید بلاک می‌پردازند و بعد از پایان دوره، کارمندان جدید وارد شرکت می‌شوند.

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که هر رهبر اسلات می‌تواند یک بلاک تولید کند و در صورتی که آنلاین نباشد و یا کار خود را به درستی انجام ندهد، از آن دور حذف شده و پاداشی دریافت نخواهد کرد.

تراکنش‌های ایجاد شده توسط این رهبران، در مرحله دوم به دست اعتبارسنج‌های شبکه کاردانو می‌رسد و آن‌ها تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. هرچه تعداد آدای در اختیار شما بیشتر باشد، شانستان برای اعتبارسنج شدن در یک دوره و حق رایتان نیز افزایش پیدا می‌کند.

نرم‌افزار غیرمتمرکز در کاردانو

همانطور که گفتیم کاردانو قصد دارد به رقیبی جدی برای اتریوم تبدیل شود و اصطلاحا جزو دسته قاتلان اتریوم است. یکی از مهم‌ترین قابلیت‌ها و ویژگی‌های اتریوم، امکان توسعه نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (dApp) بر روی آن است. یکی از اهداف مهم کاردانو نیز این است که تبدیل به بستری مناسب برای تولید dAppها بشود. نرم‌افزارهای غیرمتمرکز مانند همین نرم‌افزارهای کامپیوتری عمل می‌کنند، با این تفاوت که غیرمتمرکز هستند!

برای نوشتن نرم‌افزارهای غیرمتمرکز در کاردانو از زبان پلوتوس که بر پایه “هسکل” استفاده می‌شود. کاردانو همچنین یک پلتفرم برای نوشتن قراردادهای هوشمند به نام مارلو (Marlow) دارد که کار تولید و راه‌اندازی یک نرم‌افزار را برای توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان بسیار آسان‌تر کرده است.

توکن آدا

توکن شبکه کاردانو، ADA نام دارد که کاربران از آن برای انتقالات مالی و انجام تراکنشها استفاده می‌کنند. دارندگان آدا همچنین می‌توانند در فرآیند استیک کردن و تبدیل شدن به نود شبکه فعالیت کنند. تمام افرادی که آداهای خود را استیک می‌کنند می‌توانند به عنوان اعتبار سنج و نود کار کنند؛ البته این کوین‌ها باید در کیف پول ساخت خود کاردانو که برای این کار است، نگه‌داری شوند.

تاریخچه تکامل و آینده کاردانو

در ابتدای متن گفتیم که کاردانو و تیمش مقداری با بقیه پروژه‌ها متفاوت‌اند و شدیدا آکادمیک کار می‌کنند. آن‌ها از زمان شروع پروژه وقت فوق‌العاده زیادی صرف مطالعه و پژوهش کرده‌ند تا بهترین پلتفرم برای توسعه و استفاده از نرم‌افزارهای غیرمتمرکز را بسازند. کاردانو برای هرکدام از مراحل پیشرفت پروژه نام خاصی را در نظر گرفته است که در ادامه به ترتیب آن‌ها را می‌خوانیم.

بایرون (دوران تاسیس)

بایرون نام پدر آدا لاولیس، همان ریاضیدان معروف است. دوران بایرون (Byron) در کاردانو از سپتامبر سال 2017 (شهریور 1396) همزمان با شروع به کار اولین نسخه کاردانو آغاز شد. در این دوره امکان خرید و فروش توکن ADA به وجود آمد. کاردانو در آن زمان اولین شبکه اثبات سهام (pos) بود که بعد از یک کار پژوهشی گسترده و آکادمیک عرضه شد.

در عصر بایرون هدف تیم سازنده ایجاد یک بنیاد قوی از برای کاردانو، ساخت یک جامعه کاربری وفادار و طرفدار بلاکچین بود. در این دوره کیف پول دسکتاپی Daedalus توسط IOHK منتشر و ADA نیز در تمام صرافی‌های معتبر و بزرگ دنیا لیست شد. دوره بایرون از سال 2017 (1396) تا 2020 (1399) ادامه یافت و سپس عصر Shelly آغاز شد.

شلی (دوران غیر متمرکزسازی)

شبکه اصلی Shelly در تاریخ 29 جولای 2020 (8 مرداد 1399) راه‌اندازی شد. شلی از نام Mary Shelley، نویسنده کتاب تخیلی فرانکشتاین الهام گرفته شده است. شبکه‌ای که در آن مانند شخصیت اصلی این کتاب، افراد مستقل و خودمختار هستند. هرچه تعداد کاربرانی که نود خود را راه‌اندازی می‌کنند، بیشتر می‌شود، امنیت و عملکرد کاردانو بهتر خواهد شد.

هسته اصلی بروزرسانی shelly، نگه‌دارندگان توکن آدا هستند که همزمان به عنوان اعتبارسنج‌های شبکه کاردانو فعالیت می‌کنند. تیم کاردانو این امید را دارد که 50 تا 100 برابر دیگر شبکه‌های مشابه غیرمتمرکز باشد و این کار را با پاداش‌های مناسب و افزایش استخر‌های استیک تا 1000 عدد انجام می‌دهد.

گوگن (دوران قراردادهای هوشمند)

شبکه اصلی گوگن (Goguen) کار را برای توسعه دهندگان، جهت ساخت DAPP ها بسیار راحت‌تر کرده و ظرفیت کاردانو برای ساخت این نرم‌افزارها را بیشتر می‌کند. کاربردهای کاردانو با این بروزرسانی بیشتر می‌شود.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در دوران گوگن به کاردانو اضافه می‌شود، تطبیق‌پذیری بیشتر با دیگر قراردادهای هوشمند است، بدون توجه به زبان برنامه‌نویسی آن‌ها!

استفاده کاردانو از زبان مارلو (Marlowe) که بر روی زبان پلوتوس ساخته شده است، باعث می‌شود حتی افرادی که دانش فنی چندان زیادی نداشته و مقداری با برنامه‌نویسی آشنا باشند، بتوانند به توسعه نرم‌افزار غیرمتمرکز بپردازند.

بسیاری از منتقدان کاردانو به موضوع اضافه شدن قراردادهای هوشمند به شبکه اشاره دارند. از نظر آن‌ها 4 الی 5 سال کار تحقیقاتی برای بروزرسانی مهم شبکه بسیار زیاد است. از نظر آن‌ها کاردانو باید خود و محصولش را در معرض آزمایش قرار دهد تا جامعه کاربری آن، بتوانند در مورد ادامه سرمایه‌گذاری بر روی آدا تصمیم بهتری بگیرند. چندی پیش در ماه سپتامبر 2021 (شهریور 1400) اولین نرم‌افزار غیرمتمرکز بر روی شبکه کاردانو راه‌اندازی شد. این DAPP در اولین مرحله آزمایش در انجام تراکنش‌های همزمان نا موفق و این موضوع انتقادات زیادی را برانگیخت. 4 سال کار تحقیقاتی برای اضافه کردن نرم‌افزار غیرمتمرکز و قرادادهای هوشمند به کاردانو چندان امیدوار کننده نبود. همین موضوع باعث افت قیمت ADA از 3 تا 1.8 دلار گردید.

این مشکل در مدت کوتاهی حل شد؛ اما باز هم ذهنیت بدی را از بروزرسانی کاردانو بر جای گذاشت، حال باید دید در ادامه دوره گوگن، آدا چه بهبودهایی به کار خود خواهد داد.

باشو (دوره مقیاس‌پذیری)

بسیاری از پروژه‌های رمزارزی که شاید قصد دارند رقیبی برای اتریوم بوده و مشکلات آن را حل کننند؛ از همان ابتدا سراغ بحث مقیاس‌پذیری می‌روند. مقیاس‌پذیر نبودن اتریوم باعث می‌شود سرعت تراکنش‌ها پایین و هزینه آن‌ها گاهی به طرز سرسام‌آوری بالا برود. پروژه‌های بلاکچینی متعدد وجود دارند که با فدا کردن غیرمتمرکز بودن، سعی کرده‌اند مقیاس‌پذیری را به شبکه خود بیاورند. کاردانو هم همین قصد را دارد؛ اما به هیچ عنوان در این کار عجله نمی‌کند. او تا کنون بحث غیرمتمرکز بودن، امنیت و قراردادهای هوشمند را برای خودش حل کرده است و در دوره بعدی که هیچ زمان مشخصی ندارد، به سراغ مقیاس‌پذیری و همگام بودن با دیگر شبکه‌ها خواهد رفت.

دوره باشو(Basho) که نامش از روی نام شاعر معروف ژاپنی در قرن 17، ماتسو باشو (Matsuo Bashõ) برداشته شده است، برای حل همین موضوع است.

ولتر (دوران مدیریت)

ولتر(Voltaire)، شاعر و فیسلوف قرن 17 فرانسوی بوده است. در دوره ولتر، کاردانو تلاش خود را خواهد کرد که همه تغییرات و بروزرسانی‌هایی را که قصد انجام آن را دارد، نهایی کرده و یک شبکه فوق‌العاده غیرمتمرکز که به بهترین شکل کار می‌کند را تحویل جامعه کریپتو دهد.

در دوره ولتر سیستم رای‌دهی و خزانه کاردانو معرفی خواهد شد که در آن کاربران می‌توانند با آداهای استیک شده خودشان، در مورد تغییرات و توسعه شبکه رای بدهند. در این دوره تمام تصمیم‌گیری‌های فنی و مالی کاملا بر عهده کاربران خواهد بود. در این دوره، سفر کاردانو به سمت غیرمتمرکز بودن کامل به اتمام رسیده و مدیریت آن تماما از IOHK  به کاربرانش منتقل خواهد شد.

کاردانو (Ada) در یک نگاه

بیشترین مقدار عرضه
۴۵,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

پروتکل توافقی
POS – Ouroboros 

تاریخ عرضه
2017-10-2

نوع
کوین (coin)

قیمت عرضه اولیه
0.0026 دلار

 منبع کد

وایت پیپر

وب سایت رسمی

مزایا و ویژگی های قابل توجه کاردانو

همه ویژگی‌های بیت کوین، لایت کوین و اتریوم با هم

امنیت و اطمینان در شبکه کاردانو بیشتر از شبکه بیت کوین
سرعت معاملات شبکه کاردانو بیشتر از لایت کوین
هزینه انتقال در شبکه کاردانو کمتر از لایت کوین
اجرای بهتر قراردادهای هوشمند در شبکه کاردانو نسبت به اتریوم

 

برخی از سوالات متداول درباره کاردانو

خرید کاردانو در ایران با ریال چگونه ممکن است؟

در حال حاضر رابکس از بیش از 60 ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند. کوین شکبه کاردانو یعنی آدا یا ADA نیز یکی از این رمز ارزها است. علاوه بر خرید کاردانو، فروش کاردانو نیز در رابکس با قیمتی مناسب فراهم است.

آیا خرید کاردانو بدون احراز هویت ممکن است؟

خیر. درست مانند معالمه و خرید و فروش سایر ارزها این امر ممکن نیست. خرید و فروش کاردانو در حوزه ی سرویس های مالی و تکنولوژی است. بنابراین برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی مثل پول‌شویی و استفاده از کارت های سرقت شده، هویت کاربران باید کاملا مشخص شود. به خاطر همین موضوع همه‌ی پلتفرم‌های معتبر خرید و فروش ارزهای دیجیتال که در ایران فعالیت می‌کنند حتما کاربران خود را احراز هویت می‌کنند.

خرید و فروش کاردانو در چند دقیقه ...